Oruç Tutarken Nasıl Beslenimeli ?

ramazanda beslenmeRamazan ayında beslenmemize çok daha fazla özen göstermemiz gerekiyor.Oruç tutmaya hazırlık döneminde ve oruç tuttuktan sonra nasıl beslenmeliyiz ?

* Oruç açılınca sofraya oturur oturmaz ne yenmeli? Sahura kadar aralıksız yemek yenmeli mi?

Oruç açıldığında kan şekeri çok düşük olduğu için,hemen çok miktarda besin tüketimi isteği doğaldır. Yemeğe kan şekerini hızlı yükseltmeyecek, hafif, az yağlı, posa miktarı fazla besinlerden başlamak en doğrusu. Fazla miktarda yemek yemek, boş olan mideye yüklemeye neden olur. Böylece sindirim zorlaşır, midede ağırlık, ekşime, yanma, bulantı, uyku basması, bağırsaklarda kabızlık, şişkinlik gibi sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu nedenle iftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanmalı. 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze veya yanında salatayla devam edilmeli.

* İftar sofrasında hangi besinler bulunmalı?

Yemek esnasında ve yemek bitince bolca su içilmeli. İftarın bir çorba ile açılmasını ve 15 dakika geçtikten sonra ana yemeğe geçilmesini öneririm. Kan şekerini hızla yükselten beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinleri tercih etmek daha doğrudur. Yapılan en büyük hatalardan biri; çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketimidir. Beyin, doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yenildiğinde, bu süre zarfında çok yüksek miktarda kalorili besinler tüketilebilir. Bu yüzden mutlaka her lokmadan sonra çatal, kaşık ve bıçağı bırakarak, sonra tekrar almak, hızlı yemek yemeyi engelleyecektir. günaydın