Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu

Bitkisel kürleriyle tanıdığımız Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu ısırgan otunun ne kadar mucizevi bir bitki olduğunu anlattı.sağlığımız için sayısız faydası olan ısırgan otundan en iyi şekilde yaralanmamız gerektiğini belirten Saraçoğlu, sonbahar mevsiminin sonlarına ve kış aylarının ilk dönemlerine doğru yetişen ısırganın ayrıca faydalı olduğunu belirtti.

Hypoglysemi hastalığına dikkat çeken Saraçoğlu kan şekeri düşük olanlar veya ani kan şekeri düşüşü yaşayanların hekimlerine danışmadan kesinlikle ısırgan kürünü uygulamamalarını, ısırgan çorbası veya salatasını tüketmemelerini tavsiye etti.

İbrahim Saraçoğlu’na göre ısırgan otu özellikle akciğer kanserinin önlenmesi ve tedavisinde,kuyruk sokumu iltihablanmasına karşı ve romatizmal ağrılara karşı kür olarak uygulanmalı.Bu kürlerin özenle uygulanması gerektiğini ifade eden saraçoğlu nasıl uygulanması gerektiğini de anlattı.işte İbrahim Saraçoğlu’nun kaleminden ısırgan kürleri :

Kür 1: Akciğer kanserini önleyici ve tedavi edici

Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine bir tutam ebegümeci (yaklaşık 4-5 gram) ve bir tutam da ısırgan (yaklaşık 4-5 gram) atınız. Hafif ateşte ağzı kapalı olarak 4 dakika haşlayınız. Ilıdıktan sonra mutlaka süzerek bitkileri ayırınız. Aç karına sabah ve akşam bir çay bardağı içiniz. Aç karna içtikten en az yirmi dakika sonra yemek yemeye başlanabilir. Önleyici kür olarak haftada 3-4 gün uygulanır ve bir ay devam edilir. Yılda en az iki defa uygulanır. Kanserli hastalarda ise üç ay boyunca hergün hiç ara vermeden günde bir su bardağı içilerek devam edilir.

Üç ay tamamlandıktan sonra 15 gün ara verilir ve tekrar 3 ay boyunca bir gün atlayarak bir su bardağı içilir. Daha sonraki günlerde zaman zaman uygulanır.
Dikkat:

Her iki bitkinin de aynı şartlarda kullanılması gerekir. Ya her ikisi de kurutulmuş veya her ikisi de taze olarak kullanılmak
zorundadır. Birini taze olarak, diğerini kurutulmuş olarak kesinlikle kullanmayınız. Kullanma aşağıdaki şekilde olmalıdır:

Birinci hafta bir gün arayla, sabah ve akşam aç karna
İkinci hafta iki gün arayla, sabah ve akşam aç karna
Üçüncü hafta üç gün arayla, sabah ve akşam aç karna
Dördüncü hafta dört gün arayla, sabah ve akşam aç karna
Beşinci haftadan itibaren haftada bir defa sabah ve akşam aç karna birer çay bardağı içilecek.

Kür 2: Kuyruk sokumu iltihablanmasına karşı

Kurutulmuş ısırganı çok az suda beş dakika haşlayıp lapasını yapınız. Ilıdıktan sonra on–onbeş dakika üzerinde bekletiniz. Lapayı ince tülbente sararak da yaranın üzerine on-onbeş dakika koyabilirsiniz. Bu işlemi yara kapanana kadar haftada iki-üç defa tekrar edebilirsiniz.

Kür 3: Romatizma ağrılarına karşı

Çok az suda beş dakika haşlayarak lapası yapılır. Hazırlanmış olan bu ısırgan lâpası çok sıcak olmamak şartıyla tülbente sarılarak romatizma ağrısının olduğu bölgenin üzerine konularak onbeş dakika etki ettirilir. Haftada iki-üç defa uygulanır.