Ramazan Ayında Beslenmenize Özen Gösterin

ramazanda beslenmeRamazan ayında da dengeli beslenmek şart ve bunun için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 3 öğünü tamamlamak ve sahur yapmak gerekli.

Ramazanda hamur işleri, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketiminin artmasıyla beslenmede oluşan dengesizlerin önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen usmanlar, insanların bilinçsizce yemek tüketme alışkanlığına gittiğini belirtti.

Uzmanlar sahur konusunda uyardı “Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya gece yatmadan önce yemek yemek zararlıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 12 saat olan açlığı, ortalama 18 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalı.”

sahurda da hafif beslenmek lazım.örneğin kahvaltı yapılabilir.süt ve yoğurtiçeren besinler de yine idealdir.

iftar sofralarında da yine bu hafifbeslenme kuralına uyulması gerekir.yağlı yemekler,hamur işleri vesaire mümkün olduğunca aza indirilmelidir.

– Ramazan ayında öğünler; sahur ve iftarda 2 ana öğün ile iftardan sonra 1 ile 1,5 saat aralıklarla 2 ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.
– İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılmalı, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.
– Günde ortalama 2-2,5 litre su içmeye, bununla birlikte sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, sebze suları içmeye özen gösterilmelidir.
– İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmeli.
– Yemekleri hızlı yemekten kaçınmalı, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmeli.
– Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer saat ara ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmeli.
– İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek, koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır.
– Ramazan ayında özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalı.
– Yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmeli.