Saç Ekimi Saç Nakli ve Kelliğin Tedavisi

Son yıllarda saç dökülme hastalığı olanlar bunu pek de kafalarına takmıyorlar.çünkü tıp her zaman olduğu gibi onların da hizmetinde.saç dökülme sorunu olanlar ve tedavide geç kalanlar çareyi saç ekiminde arıyor.gördüğümüz kadarıyla bulmuşa da benziyorlar.

saç ekimi kısaca, ensedeki saçlı bölgeden alınan saç dokularının saçsız bölgeye ekilmesi olarak tanımlanıyor.

10-15 saç hücresi taşınınca punch, 3-5 kıl içeren deri parçacıkları nakledilecekse mini greftler, taşınabilen en küçük saç dokularına (1-2 saç hücresi) mikrogreftler deniyor.

Saç ekiminde ulaşılan son teknik, ‘Mikroimplantasyon’ tekniği. Saçın tamamına yakınını kaybeden bölgeler için birden fazla seans uygulanması gerekebiliyor.

Ameliyat süresi ensedeki deriden çıkacak saç sayısına bağlı.çok yoğun saçla karşılaşılıp çok fazla saçı nakletme şansının olması için bu sürenin uzun sürmesi tercih edilmekte . Ameliyat yaklaşık 5 saat sürüyor.

Saç nakli yaptırmak isteyen bir hasta nelere dikkat etmeli derseniz :

Mutlaka ameliyathanede yapılmalı. Ensede 10-20 santimetrelik bir yara açılıyor.

Bu yaranın steril şartlarda kapatılması gerekiyor. Plastik cerrahı olmayan kişiler tarafından yapılan ameliyat sonunda saçlı derisi kalmayan hastalar var. Saç ekimi mutlaka plastik cerrahı tarafından yapılmalı.

Türkiye’de saç nakli yapan diş hekimleri, diş teknisyenleri, hemşireler ve hatta kuaförler var. Saç ekimi sadece kılın bir yerden alınıp başka bir yere ekilmesi değil.

Doğal şekli verecek şekilde yapılıyor.öyle ki hastalar saçlarının ekilmiş olduğunu yakınlarının fark etmediğini ifade ediyor.

tabi ki aklınıza hemen o soru geldi.ekilen saçlar dökülür mü ? ekilen saçların dökülme ihtimali nedir ?

Ensedeki saçlar dökülüyorsa ekim sonrası taşındıkları bölgede de dökülme riski vardır.

Ancak ensedeki saçlar genellikle dökülmez. İnsanlar saçlarının tamamını kaybetmez. Ensedeki saçın kalıcılık özelliği taşındığı yerde korunur. Dökülmeye genetik yatkınlığı olan kişilerde açılma devam edecektir. Ancak birinci seans sonrası görülüyor ki ekilen saçlar dursa da diğerleri dökülüyor. İkinci, üçüncü seans sonrası saçsızlık oluşturmadan görüntünün korunması sağlanıyor. Hastanın genetik yapısıyla ilgili ekilen saçın tutmama riski de var. Eğer hasta ameliyat sonrası yapmaması gerekenlere dikkat etmezse ekilen saçın tutmama riski artar.

Saç nakli nedir ?

Saç nakli nedir, saç ekilmesi işlemi nasıl gerçekleşir, kimler saç ektirebili ve bunun gibi birçok sorunun cevabı bu konuda.Saç nakli başka bir deyişle saçsız kalan insanların saç tedavisi sağlıklı ve güçlü saç köklerinin enseden alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir.

Çağdaş cerrahi teknolojileri sayesinde saç tedavi ile son derece doğal görünümler elde edilebilmektedir. Bu sayede saç kaybına bağlı kişide oluşabilecek psikolojik travmalar ve sosyal yaşamdan uzaklaşma saç nakli ile düzeltilerek bireyin kendini daha güçlü hissetmesi sağlanabilmektedir.

Saç tedavi cerrahisine uygun adaylar, başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişiler saç ektirebilir. Bu kişilerde FUT ve FUE yontemlerinin her ikiside kullanılabilir. Saç tedavi operasyonun uygun bir diğer aday grubu ise göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarta sağlıklı kıl olanlardır. Bu kişilerde kullanılan saç tedavi yöntemi FUE dir.

Donor dominant (baskın verici) olarak adlandırılan başın yan ve arka bölgelerindeki ( vertex ) saçlar hayat boyu uzamaya devam eder ve dökülmezler. Bu saçların saçsız bölgeye nakledilmesi uzama veya dökülmeme yeteneklerini değiştirmez. Diğer bir tanımlama ile saç köklerinin dökülmesi veya dökülmemesi bulunduğu yerin özelliğine bağlı değil tamamen kendi genetik özelliğine bağlıdır. Donor dominansı veya baskın vericilik, saç tedavisindeki başarıyı sağlayan bilimsel temeldir.