Saç nasıl beslenir?

saç bakımı ile ilgili bilgilerSaçımızın uzaması için tıpkı vücudumuzda olduğu gibi saçlarımızın da besine ihtiyacı vardır. Aslında saçlar sağlığımızın aynasıdır bir yerde. Sağlıksız beslenen, stresli bir yapıya sahip olan ve özellikle de sigara içen ya da sigara içilen yerlerde bulunan kişilerin saçları dökülür.

Saçta dökülme sorununun yanı sıra kaşınma, kepeklenme, pul pul dökülmeleri mat bir görünüş, sert bir his, saç uçlarında kırılmalar, tarama esnasında aşırı sayılabilecek derecede koparak dökülmeler de sık sık rastladığımız saç sorunlarındandır.

İşte başta söylediğimiz gibi bütün bu kafa karıştıran sorunların temel nedeni yetersiz beslenme ve düzensiz yaşamdır. Uykusuzluk bile ilk etapta saçları etkiler. Stresli, kaygılı ve huzursuz bir insansanız saçlarınızın dökülmesi son derece normaldir. Çünkü stres ilk saçları vurur ve saçlarımız maalesef dökülür.

Sigara içmeyen, sigara dumanına maruz kalmayan ve sağlıklı beslenen kişilerin saçları da sağlıklıdır. Parlak, yumuşak ve kuvvetli saçların sırrı da budur.

Yumurta, somon balığı, kırmızı et, bol bol su içmek, baklagil tüketmek saçları doğrudan etkiler ve besler. Sağlıklı saçlar için sofranızdan bu yiyecekleri eksik etmemelisiniz. Ayrıca yeşil çay tüketmek de yine saçlar için olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Saçınızı her zaman ılık su ile yıkayın. Gerekmediği halde sık sık saçlarınızı yıkamanız saçlarınızda yağlanma oluşturur. Bunu da aklınızda bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir