Saçı Dökülenlere Saç Dökülmesini Önleme Kürü

Saç dökülmesi, birçok insanın yaşadığı bir sorundur. Temeli incelendiğinde aslında saç dökülmesi normal bir olaydır. Her insanın saçı günde 100 tele kadar dökülmektedir. Ancak bunu geçen sayılarda saç dökülmesine neden olan faktörler incelenmeli ve müdahale edilmelidir.

Saçların dökülmesine neden olan faktörlerin başında stres, sigara kullanımı, vitamin eksikliği, kansızlık ve hormon dengesizliğini sayabiliriz.

Saç köklerinin bu saydığımız öğeler nedeniyle zayıflaması sonucunda saçlar dökülmeye başlar ve öğelerin süreğen olması durumunda kelliğe kadar gidebilir.

Erkeklerde saç dökülmesinin başlıca faktörü genetiktir. Anneden veya babadan gelen genlerle şakaktan açılmaya başlayan saçlar, alına da yayılarak dökülmeye başlar. Ve bu durum sadece yanlarda saç kalacak şekilde dökülmeye devam eder.

Her ne kadar saç dökülmesine karşı uygulanan yöntemler olsa da, cildinizin ve saçlarınızın yapısına göre bu yöntemler etki etmeyebilir veya ters etki gösterebilir. Saç dökülmesi gibi bir şikayetiniz varsa mutlaka bir doktor refakatinde tedavi uygulamalısınız.

Saç Dökülmesini Önlemek

Saç dökülmesini önlemek için, saç dökülmesine neden olan faktörleri iyi bilmek gerekir. Saç dökülmesi problemi olan kişiler bu yazımızda geçen önerileri uygulayarak dökülmenin önüne geçebilirler.

Saç dökülmesinin baş nedenlerinden birisi de beslenme bozukluğudur.

Vitamin ve folik asit eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi, beslenme alışkanlığının değişmesiyle önlenebilmektedir.

• Saçlara zarar veren kimyasallardan uzak durulmalıdır. Seçtiğiniz şampuanın saçınıza uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Ayrıca sağlıklı saçlar için jöle kullanımından kaçınılmalıdır. Saç derisini kapatarak derinin havayla temasını kesen jöle, sağlıksız bir üründür.

• Vitamin ve protein ağırlıklı beslenme biçimi seçilmelidir.

• Alkol ve özellikle sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.

• Saçı her gün yıkamak yerine 2-3 günde bir yıkamak derinin kurumasını önleyecektir. Bu da saçların daha sağlıklı ve kepeksiz olmasını sağlar.

• Yıkama esnasında saça yapılan masaj kan dolaşımını artıracağından, saçların daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

• Devam eden dökülmelerde mutlaka bir cilt doktoruna başvurulmalıdır.

Doğal Saç Bakım Kürü

Kadınların en çok özen gösterdikleri saçları için kullandıkları birçok kozmetik bakım ürünü bulunuyor. Bayanlar saçlarının daha dolgun, canlı ve parlak görünmesini istiyorlar. Kozmetik ürünlerine harcanan paralar yerine evde uygulanacak doğal bakım yöntemleri ile saçlarının istedikleri gibi canlı ve dolgun görünmelerini sağlamaları çok zor değil.

Yıpranan ve kırıklarla dolan saçlarınızı eski güzelliğine kavuşturmak için vereceğimiz kür tarifini uygulamanız yeterli olacaktır. Düzenli uyguladığınız takdirde saçlarınızdaki değişimi fark etmemeniz mümkün değil.

Kür’ün yapılışı:

4 adet defneyaprağı, bir bardak su, 2-3 yaprak aynısefa, bir tutam biberiyeyi yaklaşık 10 dakika birlikte kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra suyunuz süzün ve bir kahve fincanı saf zeytinyağını ve bir çay kaşığı deniz tuzunu ekleyin.

Elde ettiğiniz karşımı saç diplerinize sürün ve tarakla saç uçlarınıza doğru tarayın.

Tarama işlemi bittikten sonra streç filme sardığınız saçlarınızı 3 saat bu şekilde bekletin ve ılık su ile yıkayın. Bu karışımı haftada bir kere uygulamanız saçlarınızın canlılığını geri kazanmanızı sağlar ve saç kırılmalarını önler.