Saçta Niye Kepek Olur ?

Saçta kepeklenme hem bayan hem de erkeklerin sorunudur ama ekseriyetle erkekler kepeklenme görülür. Kepeklenme saçların derisinde olur ve tarakla ve haraketle saça yayılır. Saçta beyaz beyaz ve küçük zerrecikler halinde görülen kepekler hiç de hoş bir görüntü sergilemez.

Saç kepeklenmesi saçlarınızın ve dolayısızyla sizin güzelliğinizi gölgeler. Bu durumdan kurtulmak için acele etmenizde fayda var.,

Kepek probleminin iki ana nedeni vardır:

İçsel nedenler:

– Hormonal dengesizlikler
– Sağlık sorunları
– Fazla terleme
– Yetersiz temizlik/hijyen
– Alerjik hassasiyetler
– Yorgunluk
– Duygusal stres
– Fazla oranda şeker, yağ, nişasta tüketimi
– Dengesiz/yanlış beslenme

Dışsal nedenler:

– Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak
– Saç boya maddelerinin yanlış kullanımı
– Elektrikli bigudilerinin yanlış kullanımı
– Soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları
– Sıkı şapka veya eşarplar
– Saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması
– Stres, panik, tansiyon

Kepek problemi genellikle kafa derisinin kuruluğu olarak bilinmesine rağmen bu problemi yaşayanların çoğu yağlı deriye sahiptir. Bu arada genel kanını aksine seyreden diğer bir husus da kepeğin kellikle hiç bir bilinen bağının olmamasıdır.

**************************************************

Saç Kürleri

İleri derecede tahrip olmuş saç ve saç gövdesi için hazırlanan preparatlardır. Belli aralıklarla ve yıkama sonrasında uygulanır, uygulamanın ardından durulanmayarak, saçta bırakılırlar. Saç uzadıkça, saçlı deriden uzak kısımlarda kutikul pulları kalkmaya ve kırılmaya başladığından kutikulde bozulmalar meydana gelir.

Saç Bakımı maddeleri saçın yıpranmış, kırılmış kısımlarına nüfuz ederek etkili olur, saçları dış etkilerden korur, dolgunluk ve hacim verir, elastisite, çekme kuvveti ve doğal ipeksi görünüm kazandırırlar.

Saç kürlerinin en önemli yapı taşları katyonaktif maddelerdir.

Günümüzün polimerik katyonaktif bileşikleri saça sıkı olarak tutunur. Üç ya da dört yıkama boyunca saçta kalan bu maddeler keratin tarafından çekilir ve saça dolgunluk, parlaklık ve şekil alabilirlik gibi fiziksel özelliklerini yeniden kazandırırlar.

Katyonaktif bileşiklerin yanı sıra son zamanlarda silikonlar da (örn. polidimetil siloksan) önem kazanmıştır. Sitrik, tartarik veya laktik asit gibi organik asitlerin ilavesi de etkiyi belirginleştirir.

Protein hidrolizatları, bitki ekstreleri ve vitaminler de bu ürünlerde yer alan aktif maddelerdir. Bu maddelerin baş derisini besleyici, baş derisindeki kan dolaşımını artıcı etkileri vardır