SICAKLA GELEN MEVSİMSEL ALERJİLER

Evet, yaz ayları yaklaştıkça çıkan alerjiler yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Hanımların ve özellikle de çocukların olmak şartıyla birçok şeyle karşılaşabiliyoruz. Yaz ayları demek hastalıkların ve mikropların daha da çok artması demektir aslına. Sıcak da mikroplar daha da canlanırlar ve daha da güçlü halde bulunurlar.

Bu güçlü halleri sayesinde güneşten ve sıcaktan aldıkları güç sayesinde bizim sıcağa olan dayanıksızlığımızdan yararlanıp hastalanmamıza gerekse de vücudumuzda alerjilere sebep olunmaktadır. Alerjileri tespit eder etmez hemen işe koyulmak gerek. Beklememek gerek. Belki daha geç olur ya da daha da erken tedavinin size büyük yararları olur. Kendinizi riske atmadan gerekli özverilerde bulunarak bir yaz geçirin. Dikkatsiz özensiz olmayın. Yazınızı mahvetmeyin.

Yemeklerimize çok dikkat etmeliyiz. Sıcak da yediğimiz bir yağlı yemek bizim cildimizde herhangi bir alerjiye sebep olabilir. Bu cilt sorunlarında mutlaka uzmanlara da görünmeyi unutmamalıyız. Kendi içimizde ailemizde bu durumu dikkate almalıyız. Duş almalara dikkat etmeliyiz. Duşlarımızı günlük ya da 2 günde bir şeklinde yapmalıyız. Vücudumuz terlediğinde tuzlu su üretir ve bu tuzlu su kötü kokulara ve temizlenmemesi durumunda enfeksiyonlara sebep olabilir.

Temizlik en önemli şartlarımızdandır. Sıcaklar terlemek su kaybı bunların çözümü en güzel çözümü; temiz giyinmek bir giydiğimizi bir daha ertesi güne giymemek terlediğimizde kötü kokuya maruz kalmamak ve kaldırmamak için çevremizdekileri de rahatsız etmemek için deodorant kullanmalıyız.

Açık renkte elbiseler giymeliyiz ki güneş ışınları geldiği gibi kıyafetlerimizden tıpkı bir ayna gibi geri dönsünler. Isı vücudumuzda kalmasın. Bildiğimiz gibi ısı kayıpları sonucunda aşırı sıcaklara maruz kalmamız durumlarında çok hastalıklar yakamıza yapışabiliyor. Bu yüzden bu yaz aylarında gerek evde olsun gerek işte olsun gerekse de tatilde olsun dikkat etmek gerek mutlaka.

Çocuklarımızın bağışıklık sistemini yani hastalıklara mikroplara karşı olan dirençlerini arttırmak için beslenmemize de dikkat etmeliyiz. Beslenmek büyük bir önem gördüğümüz gibi her konuda her alanda beslenme çıkıyor.

Sitenin Meleği.