Sigaradan Kurtulmanın Basit Formülleri

Sigara hayatı öldürür sigara insanı nesli öldürür. Bir kere kapıldım daha da bırakamıyorum diyenlerin sözlerini hiçbir şeylerini kabul etmemekteyim. İnsan nasıl bile bile hayatını öldürür nasıl hayatına bile bile kast eder ki? Ve buna kim nasıl itimat eder? Kendini elleriyle bilerek her gün zehirleyen birine kim itimat eder? Artık biliyorsunuz ki iş yaşamlarımızda da sigara kullanılıp kullanılmaması tercih sebebi oldu. İş durumlarda sigara içer misiniz? Sigara aralarınız var mıdır? Mesai durumunda kullanmayanlar ve benzeri şeyler görüyorum iş ilanlarında.

Çok da takdir ediyorum günümüzde gelen en güzel yasalardan birisi olan kapalı alanlarda sigara içmemeyi de destekliyorum. Sigara içen arkadaşlarımı çevremdekileri dilimle olsun davranışlarımla olsun hep tenkit ediyorum.

Sizlerde yapmalısınız. Sigarasız hayat daha da verimli bir hayattır sigarasız hayat daha da ekonomik bir hayattır. Sizden manevi anlamda bir şeyler götürdüğü gibi maddi anlamda da bir şeyler götürür. Günlük olarak aylık olarak ve yıllık olarak sigaraya verilen paralarınızı üst üste koysanız o parayla neler yapmazsınız ki değil mi?

Çocuğunuzun riskini sigaraya vermeyin. Sağlığınızı tehlikeye atmayın ve kendinize yeni bir sayfa açarak kendinize yeni bir yol çizerek sigarasız bir hayat kurarak yeniden başlayın.

Nasıl mı?

Düzenli olarak yürüyüş ile ciğerlerinizi her gün yıkadığınızı ve ak pak ettiğinizi düşünün. Hani sigara içenlerin ciğerleri kapkaradır ya ama acele etmeyin. Ne kadar çok uzun yıllar içtiyseniz o sigarayı ciğerlerinizin de durumu o kadar karadır o kadar kötüdür demektir bu. Sabırlı olmalısınız ve dua etmelisiniz ki ciğerleriniz tekrar geriye dönebilecek azmi verebilecek durumda olsunlar. Geri dönüş yok demek her şey durmuş demektir hayat durmuş demektir.

Bir t-shirtünüze leke bulaşıyor da onu bile elimizle yıkarken ne kadar çok zaman çitiliyoruz ve temizlemek için uğraşıyoruz. Tıpkı onun gibi her gün düzenli olarak bir saat yavaş bir saatte hızlı koşarak doğa yürüyüşleri yaparak sigarada kurtulabilirsiniz. Zihin olarak da kendinizi temizlemiş olursunuz beden olarak da din olmuş olursunuz.

Sitenin Meleği.