ŞİŞMANSANIZ BEYNİNİZ TEHLİKEDE !

şişmanlık hastalığı ve zararları

Aşırı kilolu olmak her açıdan negatif bir özelliketir bizler için.

her türlü sağlık sorununa kucak açabilir vücudumuz bu durumda.yapılan araştırmalara göre de kilosu normalin üzrinde olan kişilerin beyinlerinin daha hızlı yaşlandığı ortaya çıkarılmış.

Bilim adamlarının ilettiği bilgiye dayanarak söyleyebiliriz ki ,aşırı kilolu veya obez orta yaşlı kişilerin beyinlerinde, sağlıklı işleyiş göstergesi olan belirli kimyasallar düşük seviyelerde olmaktadır.

Bilim adamları, beyinleri incelenen 50 kişiden 5’inin obez, 15’inin aşırı kilolu ve 30’unun normal kilolu olduğunu, vücut kitle endeksi yüksek olanların beyinlerinde, birçok işlevi bulunan ve sağlıklı bir beynin göstergesi olan N-acetyl-aspartate (NAA) seviyesinin düşük olduğunun saptandığını söyledi.

Aşırı kilolu ve obez kişilerin beyinlerinde ayrıca hücre zarlarının oluşumunda kilit öneme sahip maddelerin de düşük seviyede seyrettiği gözlendi.aşırı kilo, beynin yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve böyle kişilerin Alzheimer gibi yaşla bağlantılı beyin hastalıklarına yakalanma riski de normal insanlara göre artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir