STRES KADINA KANSER YAPAR MI?

Ben bunu der bunu bilirim ki şu dünya da bir insanın derdi sıkıntısı stresi insanı her şeye sürükleyebilir. Her şeye yol açabilir. Stres denen illet bir kere başınıza musallat olunca ondan kurtulana dek size hep bir ayak bağı getirecektir. Yapılan araştırmalara göre stresin kansere yol açabilme ihtimalleri araştırılmış ama bir sonuç çıkmamış olduğuna dair. Ama benim kendi yorumumca insanın ruh sağlığı demek kafa sağlığı demek hayat demektir.

Hürlük demektir özgürlük demektir. Bu yüzden nasıl ki onca kanser hastası ruh sağlığı ile bu hastalıktan kurtulmuşsa işte çözüm de direk basittir. En başından bu hastalığın oluşumu da sinirin stresin ve dikkatsizliklerin birleşmesi ile oluşmaktadır. Hayatımıza verdiğimiz değeri yaşlandıkça daha da çok arttırmalıyız.

Ağaç yaşken eğilir önem vermeli vermeli vermeliyiz.

Stresimiz vücudumuzdaki hücreler üzerinde onay mekanizmasına sahip ve bu mekanizma hemen hemen her koşulda her şeyi yapabilir. Stresimize yenik düşmek stres toplarının bir bütün olması gibi birçok sebep gelebilir. Uzmanların da tereddütleri var bazılarının yazılarını okudum aynı benim gibi düşünüyorlar yani eğer bir kanser hastası nasıl ki kanserden ruh sağlığını ayakta tutarak hayata bağlanarak kurtulabiliyorsa bu hastalığın bu meretinde bir yer de stres ile hayattan kopma hayattan ümidi kesme gibi stresler durumlar sonucunda oluşum riski taşıyabileceği göz adı edilmemelidir.

Ama ne var ki insan hayatı hep stres içinde iş güç ev geçim telaşesin de olan milletim sağlığına dikkat edemiyor. Sağlığını aksatıyor. Sağlımıza tüm bireylerce biz dikkat etmiyoruz özen göstermiyoruz. Yediklerimiz içtiklerimiz dikkat altında tüketilmiyor. Kansere yol açabilecek bir diğer nedenlere de sadece stres denen şey değil onlara da dikkat etmiyoruz. Tüketmemiz gereken yiyecekleri tüketiyor ve bulunmamamız gereken ortamlar bulunabiliyoruz.

Dikkatimiz bu konuda sıfır gerçekten. Kanserin hayatımızdaki yerini bir anlamda koyamazken evet gelişen yıp gelişen seçeneklerini koyuyor ama biz de elimizden geleni yapmazsak ne çare tıp ne çare gelişmişlik diye düşünüyorum.

Her zaman tıptan beklemek hasta oldum mu gider olurum ameliyat olur biter gibi basmakalıp düşünceler bizi ayakta tutmaz kör düşünceler boşluğuna iter sadece. Sağlığımızı koruduğumuzu düşünürken sağlığımızdan oluveririz.

Sitenin Meleği.