Tırnak Batması Nasıl Olur Tırnak Batması Nasıl Geçer

Ufak bir sorun gibi görünse de oldukça can yakıcı neticelere varan tırnak batmaları ayak sağlığımızı kötü şekilde etkilemektedir. Tırnak batmaları gerekli şekilde tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara hatta cerrahi operasyonlara neden olacak sorunlar oluşturmaya kadar gitmektedir.

Tırnak batmaları dar ve hava almayan ayakkabılar, sentetik çoraplar, hijyene dikkat etmeme ve yanlış tırnak kesimleri sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Bazı uzmanlar tırnak batmasının genetik bir sorun olduğunun üzerinde durmaktadırlar. Alacağınız küçük önlemler ile tırnak batmasını önleyebilir ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Özellikle kadınlarda görülen tırnak batmasının nedenleri arasında aşırı yüksek topuklu ayakkabılar, sivri ve dar burunlu ayakkabılar, yanlış uygulanan pedikür başta yer almaktadır.

Kısa süreli tedavi yöntemleri arasında antibiyotik merhem tedavileri, kurutucu kremler, gerektiğinde ise ağız yolu ile alınan antibiyotikler ile yapılan tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir.

Tırnak batmasına maruz kalmamak için ayağı sıkmayan, hareket yeteneğimizi kısıtlamayan, alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmeli.

Tırnaklar kesilirken uç kısımları düz kenarları ise çok fazla diplere girilmeden hafifçe oval şekilde kesilmeli. Kenarlarda kalan tırnak parçaları kesinlikle koparılmamalı. Gerekirse pedikür yaptırılmalı.

Tırnak batması sorunu ilk başlarda kızarıklık olarak kendini göstermektedir. Bu kızarıklık basit nemlendiriciler ile geçebilmektedir.

Geçmediği uzun süre devam ettiği durumlarda mutlaka bir hekime başvurulmalı ve tedavi yöntemleri araştırılmalıdır.