Yalınayak Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Yalınayak yürümenin faydaları oldukça etkileyici ve insanları bu uygulamayı rutin hayatlarına dahil etmeye teşvik ediyor. Çıplak çekmenin bazı ilginç faydaları hakkında biraz daha bilgi bulabilirsiniz: Uygulama “topraklama” olarak da bilinir ve çim, toprak veya kum üzerinde yalınayak yürüme içerir. Doğal bir yüzeyde, yani kaldırımda yürüme sayılmaz. Çıplak ayakla neredeyse tüm tolere edilebilir yüzeylerde yararlanmanın faydalarını tartışacağız ve avantajları en üst düzeye çıkarmaya yönelik ipuçları vereceğiz.

Çıplak ayakla yürümek ayak bileği ve ayak stabilizan kaslarını güçlendirmenin basit bir yoludur . Genel dengesini artıracak ve bir sporcu olarak daha iyi performans göstermenize yardımcı olacaktır.

Çıplak ayakla yürümek, diz, ayak bileği ve kalça yerlerini etkileyen kararlılık sorunlarını önlemeye yardımcı olur. Güçlü ayaklar, ayakların bozulmasını yavaşlatır ve sizi yaralanmaya daha az eğilimli hale getirir .

Uygulama, çevrenizdeki alan ve hareket hakkındaki bilinçdışı algısı olan propriyosepsiyonunuzu kademeli olarak artıracaktır . Bu, çevrenize bağlanmanıza yardımcı olur ve bu da hareket ve dengesini iyileştirir.

Yalınayak olmak, ayak bileğinizi güçlendirmenin mükemmel bir yoludur; bu da, yanlış ayak mekanizmalarından dolayı ortaya çıkan sırt ve diz ağrısını önlemeye yardımcı olur.

Çıplak ayakla yürüme, kas hizalamızı iyileştirmenize yardımcı olur ve bacağınızın nöromusküler yollarını güçlendirir. Bu da kas atış sırasını artıracak ve daha fazla kontrol ile hareket edeceksiniz .

Çıplak ayakla yürüme, kemer kaslarınızı etkiler ve hatta birkaç ortopedik problemi önleyecek kemerleri güçlendirir .

Yalınayak gidiş, aynı zamanda daha geniş bir hareket alanı sağlar.

Yanlış ayakkabı giymek genellikle birçok ayak probleminin temel nedenidir – mısır, bunyon, çekiç atışı, atlet ayağı, düşmüş kemerler ve içe geçmiş ayak tırnakları gibi sorunlara neden olabilir. Araştırmalar, yalınayak yürümenin bu aya sorunlarını defalarca sürdüreceğini ve hatta kallusları önleyebileceğini gösterdi .

Çıplak ayakla yürüyüş , Chi’yi (Qi) iyileştirir ve günlük vücut görevlerinizi yerine getirmek için gereken gücünü tüm vücudunuza verir. Ayaklarınız vücudunuz ile yer arasında bir bağlantı kurar; bu nedenle çıplak ayakla yürümek, enerjiyi serbest bırakmaya ve vücudunuzdaki enerji akışını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Yalınayak olmak , bacaklardaki uzun uyuyan kaslarınızı uyandırmanın ve genel sağlığa katkıda bulunmanın mükemmel bir yoludur . Bunu yapmak ayaklarınızdaki kan akışını artıracak ve artan kan akışı daha az ağrı ve ağrıya, daha sıcak ayaklara ve bacaklara ve daha az varikoz damarına dönüşecektir. Diğer faydalar, azalmış kronik ağrı, gelişmiş uyku, gelişmiş enerji, stres azalması ve atletik aktiviteden iyileşmeyi hızlandırmayı içerir. Ayrıca menstrual ve hormonal semptomların azaltılmasına yardımcı olur.

Dağcılık, kaya tırmanışı, vb. Gibi diğer sporlarla meşgul olduğunuzda bile ayakkabılarınızı çıkarabilir ve ayaklarınızın altındaki zemini hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir