Zencefil Sağlık İçin Çok Faydalı Bir Bitki

Zencefil, birçok derde deva bit baharat. Özellikle Asya ülkelerinde sık kullanılan ve birçok kültürde de yeri bulunan yararlı bir baharat.

Zencefil, mide orijinli sindirim sorunlarının, yolculukta, gebelik döneminde oluşan mide bulantısı ve kusma şikâyetlerinin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılıyor.

Asya, Hindistan ve Arabistan’da tedavi amaçlı kullanılan aromatik yağ açısından zengin, tropikal bir kök bitkisi aynı zamanda. Eski devirlerde zencefilin eklem iltihabı, kolit ağrıları, ishal ve kardiyolojik hastalıkların tedavisinde kullanıldığı da biliniyor.

Zencefil, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların belirtilerini, baş ağrılarını ve adet dönemi ağrılarını azaltmak için tüm dünyada birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve lif açısından yüksek besin değerine sahip olduğu biliniyor.

Yolculuk esnasında gelişen, gebelik döneminde ve kemoterapi nedeniyle oluşan mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin önlenmesi ve tedavisi amaçlı alınması önerilmektedir.

Zencefil, kardiyolojik hastalıklar, kanser gibi önemli hastalıklarda da tercih edilmektedir. 80 denizci üzerinde yapılan incelemede, zencefil tozu kullanan denizcilerin kusma ve soğuk terleme şikayetlerinde azalma olduğu belirlenmiştir.