Dereotu Bitkisi Her Derde Deva

dereotuDereotu asıl adı Anethum ve graveolens’dur. Avrupa ve Amerika gibi kıtalarda daha fazla bulunmakla beraber ülkemizin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çokça rastlanan ve kullanılan bir bitki türüdür. Maydanozgiller familyalarındandır. Uzunluğu devasa bir biçimde 60 cm’ye kadar çıkabiliyor rengi ise gök mavisi ve yeşilimsidir. Koklandığında iç açıcı ferahlatıcı bir kokusuyla beraber dereotu ince ince dalları vardır yazın ortalarında 20 cm’e kadar genişler ve şemsiye şeklini alır.

Bitki tohumlarından meydana gelir limon ve tuzlandığı zaman tadı oldukça güzelleşen ve iştah açıcı bir bitki türüdür.Ayrıca ezilip veya aynı şekilde kurutulup yemeklerede bırakabilir. Bitkinin yaprakları ise, çeşni vermesi için yemek ve salatalara konur.
Dereotunun Faydalarını Şöyle sıralayabiliriz;

Sinirleri yatıştırır ve Arslanpençesi kadar olmasada kas gevşemelerinde etkisi oldukça fazladır. Mide ve bağırsaklardaki gazları söktürür özellikle 0-5 arası çocuklardaki gaz söktürücü (Giderici) etkisi büyüktür Çocuk uzmanları tarafından sürekli tavsiye edilir. Yenilen besinlerin sindirilmesinde etkisi olmakla beraber mide ağrıları ve karın ağrılarına oldukça iyi gelmektedir.

Dereotu Mucizevi bir biçimde rejim yapmak isteyen yani kilo vermek isteyen bayanlarada tavsiye edilmektedir, Diyetisyenler tuzsuz bir biçimde kullanılması taraftarıdır kilo verdici özelliğini ise mineral yönünden zenginliğinden almaktadır. Hıçkırıklarından kurtulmak içinde birebirdir. Bir sanat eseri mahiyetinde olan dereotunun faydaları daha bitmedi. Sütsüzlükten şikayet eden anneler içinde faydalı olup süt bezlerini uyardığı için süt artışına sebep olur. Mide bulantısı içinde kullanılmaktadır.

Dereotunun yukarıda belirtilen etkileri faydaları göstermesi için tohumlar henüz iyice olgunlaşma evresine girmeden bitki kesilip kurutulur. Tohumlar bir süre bekletilip kahverengine büründüğü zaman bez üzerine bırakıldıktan sonra dövülürek tohumlar döktürülür.

Bu tohumlardan fazla değil 1-2 tatlı kaşığı hafifçe yavaş yavaş ezilir üzerine kaynar su dökülür 10-15 dakika demlenir . Yapılması bu kadar basit olan bu işlemler yapıldııktan sonra artık dereotunu kullanabilirsiniz. Tabi sürekli olarak değil sadece yemeklerden önce 1-2 bardak kullanabilirsiniz. Son olarak dereotu ağız kokusu içinde kullanılabilir. Tabi bunun için kaynatma işlemine gerek yoktur sadece çiğneyerek kötü kokulara elvada diyebiliriz. Bol Şifalı Günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir