Kadınca Mutluluk Kadınca Hüzün

Kadınlar incedirler. Hayatlarında büyük mutluluklardan daha çok küçük mutlulukları görerek bilerek mutlu olmasını bilirler. Ellerindekine şükrederler. Bir ufak söz bir tatlı söz onları mutlu edebilir. Kadınlar büyük beklentilerini özellikle bazen eşlerinden bekleyebilir. Ama bu büyük beklentiler de elbette karşılıklıdır. Bir kadın mutluluğu için bir şeyleri eğer oluşturmaya çalışıyorsa aynısını da erkekte de görmek isteyecektir.

Gerçek bir mutluluk için önce kendini daha sonra da eşini hazırlayacaktır. Kadınlar erkeklerden daha çok düşüncelilerdir ve evliliklerinde ya da nişan söz dönemlerinden onlardan evvel her şeyi düşünürler ve bir şeyi düzenli tertipli bir yola koymak isterler. Onlar için önce sağlık sonra mutluluk gelir.

Çünkü bir zaman sonra artık sadece eşi ve kendisi olmayacaktır. Çocuklar olacak ve onlar içinde bir yaşama alanı bir aile ortamı çıkacaktır. Çocuklar düzenli utlu bir aileye gelmesi için anneler hep bu konuda daha ilk adım atıcılardır erkeklere göre.

Erkekler genelde monotonlaşabilmektedir evliliklerde. Kadınlar daha dıştan bakabiliyor dıştan bakıp yorumlayabiliyorlar.

Çoğu hanımlarda bu özellik var ve gerçek mutluluğu oluşturmuşlar başarmışlar. Bu özelliği barındırmayan hanımların ise eşleri yani erkekler şanssız diye düşünüyorum. Çünkü erkek çalışır aileye bakar eder ama kadında diğer tüm vazifelerinden üstün kardır. Daha büyük sorumluluklarda onu evde bekler.

Evde aile havasını aile ortamını kurar. Bireylerin daha utlu olmaları için kadıca iç güdülerle anaçlıkla mutluluk denen şeyi huzur denen şeyi ve aile içnide sevgiyi saygıyı kurarlar. Baba ya da yani erkeklerde bu konuda evde oluşan bu durumu eşinden dolayı onurla gururla karşılar.

Eşinin evdeki düzenle huzurla mutlulukla ilgilenmesi çocuklarını ve onu düşünüyor olması kendinden emek veriyor olması onu takdir etmesini sağlar. Kendini şanslı hisseder. Çünkü böyle kadınlar aileyi ayakta tutan kadınlardır. Aileyi kuran kadınlardır. Aileyi güçlendiren daha da aile kurallarını sağlamlaştıran bağları kuvvetlendiren kadınlardır. Benim annem mesela bu konuda hepimizin takdirini almıştır evde. Allah annelerimizi başımızdan eksik etmesin ve böyle anneler nasip etsin tüm çocuklara…