Neden Şişmanlıyoruz, Niçin Zayıflayamıyoruz

Sebeplerden çıkalım yola şimdi. Kendimizi en sakin olacağımız psikolojiye indirgeyelim. Çünkü o sakinlikte kendimizi ve sebeplerimizi sorgulayacağız. Bu sorgular kendimizle yüzleştiğimiz ve kendimizle belkide yeniden yeniden tanıştığımız zamanlardır. Kendimizi eleştireceğiz, kendimizin hatalarımızın bir yüze çıkmasını sağlayacağız. Bunların hepsi bizim iyiliğimiz için. Bizim bir duygusal hayatımız vardır bir de duygusal boyutlarımız.

Biz kadınlar bu duygulsallıklarımızı biliriz ama bunların bize neleri getireceğini ya da neleri bize mal edeceğini tahmin edemeyebiliriz ve hatta bazı zamanlarda da göremeyebiliriz. Bu zamanlar aslınad korkmamız gereken zamanlardır. İnsan kendisini ve hatalarını sorgulayamaz hale gelince bir zaman sonra yaptığı hiçbir hatayı göremez hale gelebiliyor. Ve en kötüsü de ne biliyor musunuz? Çevresinde inasnlar hatalarını gördüklerinde onu uyarıyor ve o kişide bu uyarıları ters anlayabiliyor ters yorumlayıp daha da eleştiriye kapalı bir insan olmaya yürüyor.

Kötü elbette ki kötü. İyi denilecek bir yanı yok. İnsan hatalrıyla insandır. Bizler hayatta hatalar yapabiliriz fakat hatalarımız sayesinde de doğrularımıza ulaşır ve onların gerçekten bizim için ne kadar önemli oldukları görürüz. Hatalarımız bizim doğrularımıza daha da sıkı sarılmamızı sağlar daha da çok onlara tutunmamızı güvenmemizi sağlar. Kilolar evet. Bunlar sizin hayat meseleniz bile olmuş olabilir. Kendinizi bu kilo konusunda o kadar çok zorlamış ve o kadar çok kötü durumlara düşmüşsünüzdür ki içiniz çok acımıştır.

Sebepler sebepler sebepler!!!

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Bunlar yıkıyor insanı. Bunlar tüetiyor. Dertler sorunlar hayatta hiç bitmiyor. Bizler ne zaman kendimize zaman ayırmak istesek ve ne zaman da kendimizi bu konuda birşeyler yapma çabasında görsek buna engeller çıkıyor, buna sebepler çıkıyor. Canımız yanıyor… Kilolarınızında sebeplerine inmenız gerek. Onları tanımanız gerek. Sorunlarınızı değerlendirirken ikiye ayırarak değerlendirmelisiniz.

Öncelikle sizin kendi sebepleriniz var olan kendi kafanızdaki sebepler ve bir diğer tanesi de çevrenizden gördüğünüz tepkilerle etkilerle oluşan sebeplerdir. Çevre de çok önemlidir. Ailenizin çok stres altında olan bir aile olması örnek verilebilir. Bir başka sebepler; maddi durum imkansızlıkları, mutsuzluk, eşler arası sevgisizlik saygısızlık ya da sevginin saygının tükenmesi gibi durumlar, sağlık sorunları bunların hepsi birer sebep ve bunların hepsi bizi etkileyen şeylerdir.

İnsanız duygusal yönlerimiz zayıf yönlerimiz var. Ve bizim sebeplerimiz var! İnsanız ama isteklerimizde var bizler isteklerimizin peşinden koşmak onları oldurmak ve onları kazanmak isteriz! O zaman bunu başarmak için önce zayıf halkaları atacağız! O zaman biz zayıf sebeplerden başlayıp büyüklerine doğru devam edeceğiz. Yavaş ama kalıcı!

Sitenin Meleği.