Üzüm Çekirdeği Yağı

üzümÜzüm çekirdeği yağının elde oluşum süreci diğer yağlara nazaran daha güçtür. Üzüm çekirdeği %10-15 oranında yağ içermekle beraber bulunduğu bölgenin iklim şartlarına göre %30’lara kadar çıkabilmektedir. Teknolojik olarak birkaç aşamadan sonra meydana gelebilmektedir. Teknolojik aletler değilde normal doğal yollardan elde edinmek istenirse uzun zaman almasıyla beraber faydasında azalmalar görülür.

Üzüm çekirdeği avrupanın köklü ülkelerinden başta italya ve fransa olmak üzere daha bir çok teknolojik olarak gelişen ülkelerde üretilmektedir. Ülkemizde ise genellikle tozundan istifade edilmesine rağmen üzüm çekirdeği üzerine yapılan ciddi araştırmalar ve deneylerden sonra üzüm çekirdeğinden başka ürünlerde yapılmaktadır. Özellikle son zamanlarda yağına olan talepin artmasından dolayı bir sektör halinide almıştır. Üzüm çekirdeği yağı 2 asit türünden meydana gelmektedir bunlarda linoleikasit ve oleik asittir. Bu iki asit türü diğer doymamış yağ asitlerinden daha faydalıdır.

Üzüm çekirdeği yağı barındırdığı e vitamini ve omega 6 kolesterolü ile sağlık açısından çok faydalıdır. Ayrıca kızartma ve salatlarda kullanılıp lezzeti daha da artırmaktadır.

Yağlı salata ile yağsız salata arasında lezzet bakımından büyük farklılıklar vardır. Zeytin yağının aksine üzüm çekirdeği yağının yanma derecesi 250dir zeytin yağının ise 120dir. Derecesi yüksek olduğundan dolayı kızartmalarda tercih edilmiştir. Ayrıca piyasadaki kaliteli bir çok cilt ürünlerinin içinde üzüm çekirdeği yağı bulunmaktadır. Cilt kırışıkları ve cilt sarkmalarında oldukça faydalı bir bitkidir.

Masörler genelde masaj yağı olarak üzüm çekirdeği yağını kullanırlar. Masaj yapılırken kullanılmasındaki fayda ise ; eklem ağrları, bel ağrıları gibi rahatsızlıkları kısmen de olsa gidermesidir. Saç dökülmesinden şikayet eden ve rahatsızlık duyanlar kellik korkusu yaşayanlar içinde Üzüm çekirdeği yağı çok faydalıdır. Düzenli ve belli aralıklarla kullanıldığı zaman saç dökülmelerini asgariye indirecektir.

Harici ve dahili olarak yemeklerde salatlarda kullanıldığı gibi aşırıya gitmemek şartıyla günde 1-2 çay kaşığı alınabilir. Ayrıca son zamanlarda eczanelerde kapsül olarak satılmaktadır günde bir kapsül kullanılabilir. Vucuda itina ile dökülüp masaj yapılabilir gözlere girmemesine dikkat edilmesi lazım. En önemlisi de katkı madde bulunduran yağlardan kullanılmaması lazım. Yukarıdada belirtildiği gibi tadı kokusu rengi iklim şartlarına göre değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir