BANYO YAPMAK CİLT KURUTUR MU ?

Banyo sevenler suyu sevenler sudan çıkmayan ve ha bire her gün bir yere gitmeden önce duş alanlar banyo yapanlar hepiniz dinlemelisiniz kulak vermelisiniz bu yazıya. Cildiniz belli aralıklarla kendini yenilerler. Cildinizin üzerinde sizin görmediğiniz bakteri değerleri yaşamaktadır. Bu bakterilerinde suyu görme sınırları vardır. Bu bakteriler kendilerini yenileme süreçlerinde aşırı su ile karşı karşıya gelirlerse kuruluk denen cilt sorunu ortaya çıkmaktadır.

Cildinizin kuruluğunun eğer çok sık su altına gören bir insansanız nedeni budur. Cildinizin sağlığı için duşunuzu 3 günde bir en olmadı 2 günde bir yapmalı haftya da bir iyice temizlik anlamında banyo yapmalısınız. Yaz aylarında sadece aşırı ciltte terleme görülecektir yağlanma olabilecektir bu durumlarda da alınan kısa süreli duşlar cildinize zarar vermeyecektir ama çok su altında kalmak ve cildinizi aşırı derece de duya boğmak onun sağlığı açısından zarar görmesine neden olacaktır.

Cildinizin suya olan hasiyetine de değindikten sonra bir başka konu da şu var suyun sıcaklığı seviyesi. Sıcak çok sıcak sular cildinizi kurutur ciltte ve özellikle göğüslerinizde sarkmalar yapabilmektedir. Cildini aşırı sıcak su ne kadar ki siz rahatlattığını düşünseniz de aksine cildinizi hiç de iyi yönde etkilerle karşı karşıya bırakmıyordur.

Soğuk su cildin kan basınç seviyesini hızlandırabiliyor ve özellikle göğüslerinden dertli olanlar dinlesin. Soğuk su ile duş almak gögüslerde dirilik sağlıyor ve soğuk su ile masajla da hatta büyüyebiliyor. Duş ne kadar temizlik olarak görülse de sık yapılması durumlarında cildinize zararlar verebiliyor. Kurulukla da beraber cildin yaşlanmasını ve kullandığınız sabunların cildinizde artık tabaka gibi kalmasını sorunlarını getirebiliyor.

Gözeneklerinizde tıkananca başlıyor asıl sorunlar nemlendiricileri ve ilaçları kullanmaya başlıyorsunuz daha çekilmezlikler geliyor. İlaç kokularına dayanmak ve cildinizi eski formuna geri getirmek için bir sürü çaba sarf etmeye başlıyorsunuz. En iyisi önceden fark etmek ve bilincinde olmak.

Aslında zor şeyler değil sadece bilmek yeterli okumak yeterli. Günde 2 kere 3 kere duş alanlar da var kulağa hiç de olur mu canım demeyin var gerçekten uzmanlar diyor bunları cilt uzmanları sorunları ile gelen hastalara sorduklarında almışlar bu cevapları.

Sitenin Meleği.