Bitkisel Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Bitkisel cilt bakımı son yıllarda tam bir sektör halini aldı. Uzmanlar da artık doğallaşma yolunda. Kozmetik ürünlerden gıda ürünlerine kadar her alanda doğala dönüş yaşanan günümüzde güzellik konusunda da tam bir doğallaşma söz konusu. Bitkisel cilt bakımı ürünleri, doğal bitkisel yüz bakımı, bitkisel maskeler, doğal güzellik malzemeleri..Kısaca biz kadınları ilgilendiren her alanda bitkisele yöneliş var.

Bitkisel saç bakımı:

Saçlarınız için belirli aralıklarla bal, zeytinyağı, bademyağı, ısırgan otu, defne yaprağı, elma sirkesi ve yumurta kullanarak doğal saç bakım maskeleri ve bitkisel kürler hazırlayabilirsiniz.

Bitkisel Cilt Bakımı:

Bademyağı, portakalyağı, kakao yağı, aromatik yağlar gibi bakım ürünleriyle cildinize bitkisel bakım yapabilirsiniz.

Bitkisel Yüz Bakımı:

Pek çok bitki cilt ve yüz bakımı konusunda size yardımcı olacak. Doğal yüz bakımında en çok kullanılan ürünler, elma sirkesi, limon suyu, gül suyu, yoğurt, mısır unu, yulaf unu, karbonat, yumurta akı, elma, armut, avakado, süt ve ayva.

Örnek Bitkisel Cilt Bakımı Yöntemleri

Sivilceler İçin Cilt Maskesi

Bir ayvayı çekirdeği ile birlikte dövüp, üzerine çıkacak kadar su ekleyin. Bu şekilde 10 saat beklettikten sonra süzün. Her gece cildinize uygulayıp yatın.

Sivilceler iyileşene kadar bu işleme devam edin
(Sivilcelerden kurtulmak için her gün bir haşlanmış patates ve bir elma yemelisiniz)

Suna Dumankaya

Kuru ciltlere bal ve yumurta maskesi

Zenginleştirici maddelerle cildi besler ve özellikle kuru ciltleri nemlendirir. Cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Cilt için soğuk kış mevsiminde gerekli olan nemi sağlar. Hazırlaması çok kolay olan bu karışım aynı zamanda mutfağınızda bulunan malzemelerle oldukça ucuza mal olur.
Malzemeler:

1 çay kaşığı nemlendirici krem

1 yumurta

1 yemek kaşığı badem yağı

1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: Yumurtanın beyazı ve sarısını ayırın. Yumurtanın sarısına damlalar halinde badem yağını ekleyerek karıştırın. Ardından yavaşça nemlendirici kremi ve balı ilave edin.

Yumurta beyazını da ayrı bir kapta hafifçe çırpın ve yumurta sarısını karşıma ekleyip tümünü cilde sürülebilecek kıvama gelene kadar karıştırın.

Kullanımı: Karışımı, genişçe bir fırça veya pamukla yüz ve boyun bölgesine sürün ve en az yarım saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardından ılık suyla cildinizi arındırın.

Suna Dumankaya