Çatlaklar Neden Olur

cilt çatlakları içinCilt neden çatlar, derinin çatlamaması için neler yapmak gerekir, cilt çatlaklarının çaresi nedir, doğumda oluşan çatlakların çaresi var mıdır, çatlamamak için neler yapmak ve nelere dikkat etmek gerekir ?

Doğum yapan, ani kilo alıp vermeler yaşayan ve annesinde çatlak olan kadınların derisi çatlamaya meyillidir.Bu cilt çatlaklarının oluşmaması için önlem almak gerekir.Cilt bir kez çatladığı vakit düzelmez ve cilt çatlaklarının herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır.En azından kesinlikle tamamen geçmediği bilinmektedir.

Bu haberimiz özellikle hamilelere !

Gebelik dönemimde 5. ya da 6. aylarda başlayan göbek büyümesine karşın bazı ciltlerde çatlaklar meydana gelebilmektedir. İlk başlangıçta kırmızı renkte olurlar. Doğumdan sonra git gide rengi griye döneri tabi bu ten rengine göre farklılık gösterebilir. Bu çatlaklar ne kadar hormonal olsa da gerilmeden de kaynaklı oluşabilir.
Genellikle gebeliğin 5. ayından sonra daha çok karnın alt bölgesinde, kalça ve göğüste görülür.

Gebelik dönemi bir kadın için en güzel dönemlerden birisidir. Ama bu dönemde olabilecek değişimler kadınları bazen korkutabilir. Hem fiziksel değişimler hem de normal yaşantıda olabilecek değişimler kadınları etkiler. Bazı kadınlar bu durumu olgunlukla karşılar bazı kadınlar ise kolay kabullenemez ve sinirle beraber depresyon etkisi gösterebilir.

Gebelikte veya gebelik dışında oluşabilecek cilt çatlaklarına karşı alınacak önlemlerden en temeli aşırı kilo alımı ve ani kilo kaybından uzak durulmalıdır. Gebe kadınlar cilt bakımlarına özen göstermek dikkat etmek zorundadırlar. Bu bakımı evinde kendi kendine yapabilir veya profesyonel yarım alabilir.

Gebelikte kilo alımın abartılmaması gerekir. Zaten bu hem anne hem bebeğe zarar verebilir. Bu dönemde fiziksel aktivitelerin gereksiz derecede kısıtlanmaması gerekir. Gebelikte 3. aydan itibaren kadın göğüs ve kalçalara cildi yumuşatıcı kremler sürmeliyiz ve aşırı kilo alımından kaçınmalıyız. Ayrıca bu dönemde bol bol sıvı alımı şarttır.

Doğumdan hemen sonraki hızlı kilo kaybı ve vücutta oluşan ödemlerin çözülmesi döneminde de bu uygulanan önlemlere mümkün olduğunca devam edilmelidir.