Çil ve Güneş Lekelerini Geçiren Maskeler

lekeÇiller, doğum lekeleri, güneş lekeleri doğal maskelerle giderilebilir. Mesela benim yüzüm çok hassas. Yaz gelmesini hiç istemem. Yazın güneşe çıkar çıkmaz yüzümde kahverengi lekeler oluşmaya başlıyor. Geçtiğimiz yaz alnımda koacaman bir güneş lekesi oluştu. Doğum lekesi gibiydi. Bu lekeyi yok etmem en az 5 ayımı aldı. En sonunda Suna Dumankaya hanımın verdiği karbonat maskesini yaptım da lekenin görüntüsünü yok ettim. Bu maskeyi de size vereceğim. Özellikle belirgin güneş lekeleriniz varsa bu karbonat maskesi kesinlikle lekenizi yok edecek.

Cildi hassas olanlar bu karbonat maskesini dikkatli yapsın ve maskeyi cildinde sadece bikaç dakika tutsun.

Karbonatın ölçüsüne dikkat edin. Fazla katarsanız cildiniz tahriş olur. 1 yemek kaşığı yoğurda çay kaşığının ucuyla karbonat katıyoruz ve yoğurt köpürünceye kadar bekliyoruz. Bu yoğurdu lekeli cildimize sürüp biraz bekliyor ve ılık suyla masaj yaparak yıkıyoruz.

Cildi soğuk suyla yıkamaya özen gösterin. Soğuk su gözenekleri daraltır ve porselen gibi bir cildinizin oluşmasını sağlar.

Yüzünüzde oluşan güneş lekeleri için :

Bir tutam maydanoz, bir tutam semiz otu, bir fincan yoğurt ve çeyrek limon suyunu iyice karıştırıp püre kıvamına getirin. Cildinize sürüp, 30 dakika bekletin ve ovarak çıkarın. Haftada 2 gün bu uygulamayı yapın. Dışarı çıkarken de mutlaka güneş koruyucu krem kullanın.

Yüzünüzde oluşan çillenmeler-çiller için :

100 gram beyaz barbunyayı geceden ıslatıp, ertesi gün 1 litre suda kaynat. Pişince süz ve elde ettiğiniz suyu en az 5 gün boyunca cildine uygula. Sıvıyı dolapta muhafaza etmeyi de unutma.

Keten tohumunu kaynatın, suyu ile cilde masaj yaparak çillere ve lekelere maske olarak uygulayın .

Bir tutam maydonoz, yarım çay kaşığı tuz, yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve sütü blenderda karıştırın ve cildinize sürün. 30 dk bekletip yıkayın.

1 çay kaşığı üzüm sirkesi ve eşit miktarda limon suyu ve suyu karıştırın ve sabah akşam cilde pamukla kompres yapın.

Bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırıp cildinize sürün ve bir saat beklettikten sonra ovarak çıkarın. Bunu da haftada bir gün uygulayın. Güneşe çıkarken koruyucu krem kullanmayı da ihmal etmeyin.

“Çil ve Güneş Lekelerini Geçiren Maskeler” için 2 yanıt

  1. zayıfladım ve doğum leke oldu her yanım ne yapsak diye düşünürken vişneçekirdek yağlı kremi buldum netten sizde bulun derim en büyük zevkim aynaya bakmak oldu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir