Cildim Çok Yağlı

Çok yağlı bir yüzüm var. Siyah noktalarımı temizliyorum ama geceden sabaha kadar tekrar siyah nokta oluyor. Yüzümü yıkıyorum, birkaç saat içinde tekrar yağlı ve parlak bir görüntü oluşuyor. Sık sık sivilce sorunu yaşıyorum. Yağlı ciltler nasıl temizlenmeli, siyah noktalar nasıl yok edilir, siyah noktaların yeniden çıkmaması için ne yapmak gerekir, cilt neden sivilcelenir?

Eğer sizin de benim gibi çok yağlı ve gözenekleri genişlemiş bir yüzünüz varsa, yüzdeki açılan gözenekleri derinlemesine temizlemek için salisilik asit içeren bir cilt temizleyici kullanın. Suyla kullanılan ürünleri tercih edin. Susuz kullanılan cilt temizleme losyonları yağlı ciltler için pek uygun değildir.

Ayrıca sivilce probleminiz varsa, sorunlu ciltler için özel üretilmiş yağsız temizleyicileri kullanmanızda fayda var. Örneğin, Neutrogena Oil-Free Acne Wash Cream Cleanser.

Yaz-kış güneş koruyucu kullanın

Bir çay kaşığı ölçüsünde güneş koruyucu krem kullanmak, yüzünüzdeki parlamayı ve yağı kontrol eder. Mineral bazlı (yağ emici mikronize çinko veya titanyum dioksit veya cildi matlaştıran denatüre alkol içeren) ürünler tercih etmelisiniz. Ürünün üzerinde “alcohol denat” veya “SD alcohol 40” yazanlar yağlı ciltler için uygundur. Örneğin, La Roche-Posay Anthelios W Gel SPF 40.

Fondöten, yağlı ciltler için pek doğru bir seçim değildir. Cildin daha fazla yağlanmasına sebep olur. En iyisi silikon içeren renkli bir nemlendirici kullanmaktır. Örneğin; Elizabeth Arden Sheer Lights.

A vitamini yüksek gıdaları bol tüketin

Alkol ve baharatlı gıdalar, damarları genişletir ve terletir. Bu gıdaların tüketimini sınırlayın. En fazla haftada bir baharatlı gıda yiyin. Bunun yerine kavun, havuç ve ıspanak gibi besinler tüketin; A vitamini yüksek olan gıdalar yağ üretimini yavaşlatır.

Nasıl bir cilt bakımı yapacağız?

1) Haftada bir peeling: Meyve asitli olabilir.
2) Peeling sonrası maske: Kil ya da salisilik asit içeren maske. İkisi yağ üretimini azaltır.
3) Maske sonrası yağsız, su bazlı nemlendirici.

Yağlı ciltlerin de neme ihtiyacı vardır, cildiniz yağlı diye sakın nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Su bazlı, yağsız nemlendiricileri tercih edin.

“Cildim Çok Yağlı” için bir yanıt

  1. Benim cildim aşırı derece yağlı. Çok ama çok yağlı bir cildim var. Bu konuda ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Ama tavsiyelerinizi de dikkate alacağım ve yağlı cildime uygun yüz yıkama jeli alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir