Çiller Nasıl Geçer-Doğal Maskelerle !

Özellikle beyaz ve sarı tenli insanların derdidir gitmek bilmeyen çiller.hatta yazın daha da çoğalırlar.organizmanın cildi ültraviyole güneş ışınlarından korumak için verdiği doğal tepki sonucu ortaya çıkan çillerden kurtulmak imkansız değil aslında.

Öncelikle çillerden korunmayı anlatalım.genellikle ilk baharda ve yazın ortaya çıkan çillerden korunmak için güneş kremleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz.güneş ışığı altında direkt ona maruz kalmamalı ve mümkün olduğunca güneşten kaçınmalısınız.

bu önlemleri aldınız fakat olmadı yine çillerden kurtulamadınız.o zaman uygulamanız gerekenleri sıralıyoruz :
Suna Dumankaya tarifiyle çil maskesi
Malzeme:

Keten tohumu

Uygulama:

Keten tohumunu kaynatin, suyu ile cilde masaj yaparak çillere ve lekelere maske olarak uygulayin. Cildinizi günesten koruyun.Günesin zararli etkilerinden korunmak için her gün koruyucu krem kullanmali.

İlkbahar veya yaz başında maydanoz yapraklarından, sonbaharda ise maydanoz kökünden maske hazırlanır.

Maydanozu (2 yemek kaşığı) robottan geçirip kıyma haline getirin ve temizlenmiş cilde maske olarak uygulayın.

Gözaltlarına maydanoz koymayın. 20-30 dakika sonra maskeyi soğuk suyla yıkayın ve cildinize nemlendirici krem sürün. Maydanoz köklerinin kaynatın, limon suyu ile karıştırın, yüzünüzü bu karışımla sabah akşam silin.

2 yemek kaşığı havuç suyuna 20 damla limon suyu ekleyin ve günde 2-3 kez yüzünüze uygulayın. Maske 20-30 dakika bekletilip çıkarılır. 50 gram maydanozu yarım litre yüzde kırklık alkole yatırın (votka da olur), 2 hafta karanlık yerde dinlendirin ve soğutarak kullanmaya başlayın.

Yüzünüzde çiller oluşmuşsa, yüzünüze domates dilimleri yerleştirin. Bu işlemden önce cilt iyice temizlenmeli ve az miktarda besleyici krem sürülmelidir. Maske 30 dakika bekletilir. Maskeyi soğuk sütte ıslatılmış pamukla çıkarın.

Maske: 1 kaşık maydanoz ve bir kaşık balı karıştırın, cildinize uygulayın, 45 dakika bekletin. Bu karışıma limon suyu da eklenebilir. Bunun için 2 yemek kaşığı maydanoz kıyması, bal ve limon suyu ile karıştırılır, cilde uygulanıp 15 dakika bekletilir.