Güvenli Lazer Epilasyon

1Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin aklına ilk etapta pek çok soru takılabiliyor. Lazer zarar verir mi, kesin tüylerim yok olur mu, bir daha tüy çıkar mı, kaç kere yaptırmak gerekir, canım yanar mı, leke iz kalır mı, lazer kanser yapar mı? Bunları ben de düşündüm aslında. Ama doğru teknik ve güvenilir bir epilasyon merkezi olursa bu sorunların hiçbirisi olmaz diye düşünüyorum. Herkes tarafından tercih ve tavsiye edilen, güvenilirliği belgelerle kanıtlanmış, steril bir ortamda ve alanında uzmanlaşmaış kişilerce yapılan lazer epilasyon kesinlikle zararsızdır diyebiliriz.

Lazer epilasyon uygulamasının tamamıyla başarıyla sonuçlanması için gereken bazı önemli faktörler vardır.Bunlardan en önemlisi budur diyebileceğimiz faktör Lazer epilasyon uygulamasında kullanılan lazer tipi ile uygulama yapılan lişinin cilt tipinin uyumlu olmasıdır.

Bu ne anlama geliyor ?

Lazer epilasyon sistemi uygulanırken tercih edilen lazer ışığı dalga boyları ortalama 700 den 900 nm ye değişen spektrumdadır. Bu dalga boyları, kıl kökü etrafında bulunan ve cilde kahverengi görünümü veren melanin pigmentinin lazer ışığını en iyi absorbe ettiği spektrumlardır. Dalga boyu 700 e doğru yaklaştıkça melanin absorbsiyon kapasitesi artar, 900 e doğru çıktıkça azalır.

İşte bu durum değişik cilt renklerine sahip insanlarda güvenli ve etkili lazer epilasyon uygulama olanağını sağlar. Örneğin cilt rengi açık beyaz ya da buğday olan insanlarda lazerler kullanılırken ten rengi koyulaştıkça dalga boyu daha yüksek lazer tipleri kullanılmaktadır.

Kısaca şöyle izah edelim :

Ten rengi koyu olan yani esmer birine 700 nm dalga boyunda bir lazer cihazı ile lazer epilasyon yapmayı tercih edersek , kullandığımız lazer enerjisinin coğu kıl köküne ulaşamadan yolu üstünde bulanan serbest cilt melanin pigmenti (melanin sadece kıl kökünde bulunmaz cilt üzerinde de çok sayıda melanin pigmenti bulunur) tarafından absorbe edilir ve kıl kökünde yeterli ısı artışı pek tabii ki kaliteli ve etkili bir epilasyon oluşmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir