Lazer Epilasyon Gerçekten Etkili Mi

Lazer epilasyonda farklı tüy tipleri farklı uygulama gerektirmektedir.Vücudumuz üzerinde bulunan farklı alanlardaki tüyler de keza farklı özellikler sergileyecektir ve lazer epilasyon uygulamasında buna göre uygulama gerektirecektir. Etkin ve başarısı yüksek lazer epilasyon uygulaması için her tüy tipinde farklı lazer değişkeni kullanılması gerekir.

İnce Tüyler: Soğuma süresi kısadır ve bu nedenle epilasyon işlemi zor olan bir tüy tipidir. Kısa atım süresi içinde yüksek enerji yollayabilen yüksek güçlü (yüksek peakpower) lazerler kullanılmalıdır.Ancak bu sayede başarılı bir lazer epilasyon sağlanır.

Kalın Tüyler: Sırt, ense, koltuk altı ve genital bölgelerde bulunan tüyler bu tip kılları oluşturmaktadır. Kalın tip tüyler ince kıllara göre daha kolay lazer epilasyon uygulanmasına olanak vermektedir. Ancak kalın tüy tiplerinin kök yapıları derinde bulunmaktadır. Bundan ötürü de lazer epilasyon uygulamasını zorlaştırıcı bir özelliğe sahiptirler.

Yüzeyde Bulunan Tüyler: Cilt derisinin üzerinde yer alan tüy tipidir. Epidermisde 2,5 ile 3mm arasında bulunmaktadırlar. Lazer epilasyon uygulamalarına en elverişli tüy tipi de budur.

Derinde Bulunan Tüyler: Bu tüy tipi yüz, sırt, ense, genital ve kol bölgelerinde bulunan tüylerdir. Bu tüylerin kıl kökleri derin dermise kadar uzanmaktadır. 850-900nm (nano metre) altında, kısa dalga boyuna sahip lazer çeşitleri ile tedavileri çok zordur. Bu dalga boyunda yapılan lazer uygulamalarında lazer başlığının genişletilmesi ile ısının penetrasyonu arttırılsada, ciltte lekelenme oluştuğu için önerilmemektedir. Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için 1064nm gibi uzun dalga boyuna sahip lazerlerin kullanılması uygundur.

Açık Renkli Tüyler: Cilt rengi açık renk olan kişilerde bulunan açık renkli tüy tipidir. Lazer ışını koyu renge daha duyarlı olduğundan bu tüy tipi lazer epilasyon uygulaması zor olan tüy tipidir. Melanine duyarlılığı daha az olan uzun dalga boylu lazerler daha etkili çözüm üretmektedir. Yüksek enerji miktarı ile etkili lazer epilasyon sonucu elde edilir.

Koyu Renkli Tüyler: Koyu renkli tüy tipleridir. Ten rengi açık renk olanlarda kolaylıkla lazer epilasyon uygulamaları yapılabilir.