Limon Maskesiyle Çillere Elveda !

Çiller nasıl geçer ? Yazın yaklaşmasıyla pek çoğumuzun aklına bu soru geliyor çünkü benim gibi cildi çillenmeye elverişli olanlar yazın güneşe çıkar çıkmaz çilleniyor. Burun ve yanakta oluşan çiller bazen çok rahatsız edici olabiliyor. Ve bazen güneş kremleri de yeterli gelmiyor. Naparsak yapalım çillerden kurtulmak mümkün olmuyor. E bazen durum daha da vahim olabiliyor. Benim cildim son derece hassas ve sadece çil değil aynın zamanda yer yer kahverengi güneş lekeleri de oluyor. Güneşe çıkar çıkmaz lekelenme olan cildim için pek çok yola başvurdum ama bunlardan sadece limonlu olan maske işime yaradı.

Ne yazık ki benim gibi çillenmeye müsait bir cildiniz varsa ne yaparsanız yapın çillerin önüne geçemiyorsunuz. Bunun tek yolu güneşe çıkmamak ve her zaman güneş koruyucu krem kullanmak..

Limonlu yoğurt maskesi çilleri geçirmesinin yanında cildi besliyor ve iri gözenekleri sıkıştırarak cildin pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Limon maskesiyle cilt gerinleşiyor ve daha diri görünüyor. Çiller ve güneş lekeleri de zamanla siliniyor. Aynı zamanda karbonat maskesi yapmak da yine çiller ve lekeler için oldukça faydalı oluyor.

çiller nasıl geçer ?Güneş lekeleri için haftada 1 kez karbonat maskesi yapıyorum. Bu maskeyi anlatayım önce.

Karbonat maskesi için;
1 yemek kaşığı süzme yoğurt, yarım çay kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı mısır unu. Bu malzemeleri cam kasede karıştırıyoruz ve temiz olan yüzümüze maske şeklinde uyguluyoruz. Cildimizin hassasiyetine göre 5 ile 10 dakika arası cildimizde tutup soğuk suyla yıkıyoruz.

Ardından yarım limonun suyunu pamuğa değdirip yüzümüze kompres uyguluyoruz. Bu işlemi uyku öncesi yapın ve hemen uyuyun.

Çiller ve güneş lekeleri için limon maskesi; yarım limon suyu, 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt ve 1 tatlı kaşığı mısır unu. Malzemeleri cam bir kasede karıştırıyoruz ve maske şeklinde yüzümüze uyguluyoruz. 10 dakika bekletip soğuk suyla yıkıyoruz ve limon suyuyla tonikliyoruz.

Not: Su soğuk olmalı. Soğuk su genişlemiş gözenekleri daraltır ve cildin daha berrak olmasını sağlar.

“Limon Maskesiyle Çillere Elveda !” için bir yanıt

  1. çil ve güneş lekeleri için yapılan bu limon maskesi günde bir defa mı uygulanıcak ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir