SAÇ NASIL UZAR, BÜYÜR VE SAĞLIKLI OLUR

SAÇLAR NASIL HIZLI UZAR, SAÇI UZATAN ŞEYLER, SAÇLARIN HIZLI UZAMASINI SAĞLAYACAK YÖNTEMLER VE SAÇLARINIZIN BAKIMLI UZUN VE SAĞLIKLI OLMASINA YARAYACAK ÖNLEMLER !

Saç bakımı zor iş. Kadınlar saçlarına bakmakta gerçekten zorlanıyor ama işin püf noktaları var. O noktaları bilince gerisi kolay diyebilirim size. Saç bakımı doğal olmalı. Doğal bakım saçı uzatır. Saçınıza doğal bakın uzatın !

Uzun ya da kısa, siyah ya da kumral, tipi ve şekli nasıl olursa olsun saçlarımız bizim için çok değerlidir.görünümüne dikkat eden her insan önce saçlarıyla başlar işe.tepeden tırnağa hoş görünmenin yolu önce saçtan geçer.

Özellikle kadınların saçlarıyla ilgili başları dertte olabilir.saçım neden mat, saçlarım uzamıyor ya da saçım niye dökülüyor ?

Bu soruların cevabı yaşantınızda ve saçlarınıza karşı davranışlarınızda gizli.saçlarınızın sağlıkla parlamasını istiyorsanız boya ya da röfle gibi hırpalayıcı işlemleri uygulamayın deriz.ama eğer illa ki uygulamak istiyorsanız en kaliteli ve doğal olanı tercih edin.zararı aza indirgemiş olursunuz böylece.ayrıca boyalı saçlarınız için uygun şampuan ve bakım ürünlerini kullanırsanız saçlarınız daha hızlı toparlanabilir.

Yetersiz beslenme, gerekli vitaminleri almama, aşırı stres, sigara ve kimyasal işlemler saçlarınızı cansızlaştırır.canlı saçlara sahip olmak istiyorsanız bunlardan uzak durun.

Saç dökülmesi de yine sıkça karşılaştığımız bir sorundur.saçlarım dökülüyor demeniz normal.saç dökülmesinin anormal derecede arttığı zaman çalmaya başlar tehlike çanları.ne zaman çalar bu çanlar ? saçlarınızın normalden fazla döküldüğü ve dökülen saçların yerine gelmediği zaman.Saç dökülmenizi muhtemelen artıran nedenler : ateşli bulaşıcı hastalıklar, hamilelik, bazı ilaçlar ve ışın tedavileri, troit bezi rahatsızlıkları, cilt enfeksiyonları, stres, yorgunluk, uykusuzluk, vitamin eksikliği, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri, yaşlanma, hormonal bozukluklar ve genetik özelliklerdir.eğer sizde de anormal bir durum varsa öncelikle doktorunuza danışınız ve vakit kaybetmeden korunma ve tedavi yollarını kullanınız.

Yaz için saç bakımı !

Yaz geldi gelecek.siz yaza hazırsınız.ya peki saçlarınız.saçlarınız da hazır mı yaza ?

Oysa yaz mevsimi saçlarımıza bakmamız gereken en önemli zamandır.çünkü yazın sıcağı, deniz ve güneş saçlarımızı hiç olmadığı kadar yıpratır, kırar ve cansızlaştırır.yaz için eğlence planlarınız varsa araya saç bakımını da eklemeyi unutmayın !

tatile çıkacaksanız ya da tatilden döndüğünüzde saçlarınız içler acısıysa tavsiyelerimizi uygulayın gerisini düşünmeyin.saçlarınız için temel bakım önerileri sunuyoruz..ama bunu hem zamandan hem de paradan tasarruf yaparak uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

nasıl mı ? işte bu tariflerle ve evinizin rahatlığında.

Zeytinyağı maskesi
Malzemeler:
5 çorbakaşığı zeytinyağı
2 yumurta
Bone
Yapılışı:
Zeytinyağı ve yumurtaları karıştırıp saçınıza iyice uygulayın. Daha sonra saçlarınızı boneyle ya da streçle örtün. 15 dakika beklettikten sonra iyice durulayın.

Ballı ve zeytinyağlı maske
Malzemeler:

3 çorbakaşığı zeytinyağı
2 çorbakaşığı bal
Bone
Yapılışı:
Zeytinyağı ve balı karıştırıp saçınıza iyice uygulayın. Daha sonra saçlarınızı boneyle ya da streçle örtün. 15 dakika beklettikten sonra şampuanlayıp iyice durulayın.

Derinlemesine temizlik ve parlak görünüm için
Malzemeler:

1 fincan taze sıkılmış limon suyu veya sirke
Yapılışı:
Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bir fincan limon suyu ya da sirkeyi saçlarınıza döküp, masaj yaparak iyice yedirin. Ardından saçlarınızı durulayın. Saç kremi sürün ve yıkayın. Bu, saçlarınızdaki tüm kiri alır ve saçlarınıza nefis bir parlaklık verir. Bu yöntemi 2 haftadan önce tekrarlamayın.

Kepekli, dökülen ve kırılan saçlar için
Malzemeler:

Çemen tohumu
Yapılışı:
Çemen tohumlarını çektirin ve geceden suya yatırın. Elde ettiğiniz macunu saç derisine masaj yaparak sürün ve 15-20 dakika bırakın. Yumuşak bir şampuanla yıkayın. Bu macun kepek, dökülen, incelen, kırılan saçlar ve kellik gibi sorunlara iyi gelir.

Yumuşak ve parlak saçlar için
Malzemeler:

Çeyrek fincan elma sirkesi
Bir çorbakaşığı şifalı ot (probleminize göre ihtiyacınız olan otu listeden seçin:

Genel saç bakımı için: Biberiye yaprakları, ısırgan, dulavratotu kökü, mürver çiçekleri
Kuru saçlar için: Papatya, kara kafes otu kökü, ısırgan, mürver çiçekleri
Yağlı saçlar için: Limon kabukları, nane, limon otu
Yapılışı:
Saçınıza uygun otu, yeter miktarda kaynayan suya atın ve yarım saat tutun. Buna çeyrek fincan elma sirkesini de ekleyerek iyice karıştırın. Saçlarınızı şampuanlayın. Karışımı saçlarınıza tekrar tekrar dökün.

Parlak saçlar için
Malzemeler:

Bir portakal
1 çorbakaşığı bal
Birkaç damla sandalağacı yağı
Yapılışı:
Portakalın suyu, su, bal ve sandalağacı yağını karıştırın. Bunu şampuan sonrası durulamada kullanın.

Yıpranmış saçlar için
Malzemeler:

Bir muz
Birkaç damla badem yağı
Yapılışı:
Muzu badem yağıyla karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dk kadar saçınızda bıraktıktan sonra, maden suyuyla durulayın. Ardından şampuanlayıp saç kremi sürün.

Kuru saçlar için
Malzemeler:

Bir çorbakaşığı bal
Yarım fincan tam yağlı süt
Yapılışı:
Balla sütü karıştırıp saç derisine masaj yapın ve 15 dk bırakın. Yumuşak bir şampuanla yıkayın.

Dökülen saçlar için
Malzemeler:

Zeytinyağı
Bal
Tarçın
2 yumurta

Ispanak
Kişniş
Badem yağı
Öncelikle yeşil yapraklı sebzeler, havuç, mango, kuru kayısı, tahıllar, brüksel lahanası ve mercimek içeren protein açısından zengin bir diyetle beslenin.

Yapılışı:
Maske 1: Zeytinyağı, bal ve tarçını karıştırarak bir macun hazırlayın. Bunu saç derisine masaj yaparak yedirin ve 15 dakika tutun. Yumuşak bir şampuanla yıkayın. Haftada 3-4 kez tekrarlayın.

Saçları uzatmak için: Her gün taze ıspanak ve taze kişniş sularını karıştırıp için.saçlarınızın daha çabuk uzayacaktır.

Maske 2: Günde 2-3 kez saç derisine badem yağı sürün. Bu saçlarınızın daha fazla dökülmesini engeller.

Elektriklenen saçlar için
Malzemeler:

Bal
Yapılışı:
Bir çorbakaşığı balı bir litre suyla karıştırıp, bunu şampuandan sonra durulama suyunda kullanın. Saçınızı her yıkadığınızda kullanın.

Saç hastalıklarına dikkat !

Saçlarımız bizim en değerli varlıklarımızdandır.kim istemez ki ışıl ışıl ve sağlıklı saçları olmasın.herkesin isteği aynıdır bu noktada.yani sağlıkla parlayan ve istediği gibi şekil vereceği gür saçlar.bunun için vicudumuzun sağlığına nasıl dikkat ediyorsak, o şekilde saçlarımızın sağlığına da özen göstermeliyiz.vücudumuz hastalanıyor da saçlarımız hastalanmıyor mu ?tabi ki saçlarımız da canlı ve onların da hastalanması söz konusu.

saçlı deride kaşıntı, kepeklenme, yara, saç dökülmesi ve seyrekleşmeden şikayet ediyorsanız sizin de saçlarınız hasta olabilir.kaşıntı aslında başlıca saç sorunudur.kaşıntıya neden olan bazı faktörler :bitlenme, saç ekzemaları ve diabetes mellitus yani şeker hastalığıdır. Kepeklenmeye sebep olan hastalıklar ise; saç ekzaması, sedef hastalıkları, sinirsel ekzama ve mantar hastalığıdır.tedavi gerektirmeden önce bu hastalıklardan korunmak gerekir.en iyi korunma yolu temizlik ve hijyen kurallarına uymaktır.hijyen kurallarına uymanız bu hastalıkları geçirme ihtimalinizi en aza indirgeyecektir.

Yine saç dökülmesi ve seyrekleşmesi de önemli bir saç sağlığı sorunudur.Yaygın saç dökülmesine neden olan hastalıklar ; ateşli hastalıklar, demir-protein-çinko eksikliği, tiroid hastalıkları (tiroid bezinin az veya çok çalışması durumlarında), gebelik, şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, zayıflama için aşırı diyet yapma, kanser hastalıklarının seyrinde bazı ilaçlar ve kimyasal madde kullanımı, merkezi sinir sistem hastalıkları ve stres yer alır.

Bunların dışında bir de kadınlarda görülen, erkeklerdeki olağan kelliğe benzer (androgenetik alopesi) mevcuttur. Bu duruma en çok over kistleri, hormonal bozukluklar ve andrenal tümörler sebep olabilirler. Bu nedenlerden dolayı androgenetik tip alopesi çok iyi araştırılmalı ve tetkikleri yapılmalıdır.

bölgesel saç dökülmesi de önemli bir saç sağlığı sorunudur. En sık rastlanan bölgesel saç dökülmesine örnek olarak mantar hastalıkları, saç kıran, bazı kozmetiklerin fazla kullanılması ve sürekli bir bölgeden saç koparılması sayılabilir.