Saç Nasıl Yıkanmalıdır ?

Saçların sağlıklı ve güzel görünmesi için önce saçı nasıl yıkadığınızı bilmeniz gerekiyor. Örneğin siz saçlarınızı kuaför gibi mi yıkıyorsunuz ?

Her kadın kuaföre gitmiş ve en az 1 defa kuaförüne saçlarını teslim etmiştir. Kuaför saçlarınızı yıkarken nasıl da keyif alırsınız. Saçlarınızın erındığını ve rahatladığınızı hissedersiniz.

Kuaför gibi saçlarınızı yıkamak istemez misiniz ?

Şampuanın seçimi kadar uygulanması da önemlidir. Kuaföre gidip saçınızı yıkadığınızda kafanızın ne kadar rahatladığını ve saçlarınızın ne kadar temiz olduğunu hissedersiniz. Çünkü kuaförler saç yıkama işini nasıl yapacakları konusunda bilgi sahibidirler. Siz de kendi saçınızı böyle yıkayabilir, büyük bir rahatlama hissedebilirsiniz.

İşte size şampuanı nasıl uygulayacağınıza dair birkaç öneri:

Şampuandan önce, saçınızı mutlaka fırçalayın.Böylece saçınız birikmiş olan tozlardan arınacak ve şampuanın etkisi artacaktır.

Şampuanı saçınıza uygulamadan önce avucunuza dökün.

Şampuanlama sırasında, tırnaklarınızı değil, parmak uçlarınızı kullanın.

Parmak uçlarınızla saç derinize hafif masajlar yaparak kan dolaşımını hızlandırın.

Saçınızı, şampuanlıyken, seyrek dişli bir tarakla tarayın.

Ilık suyla bolca durulayın.

İyice durulandıktan sonra, parlaklık kazandırmak için diplerden uçlara soğuk su tutun.

Saç bakım maskeleri

Maskeler de saç bakımının önemli bir parçasıdır. Saç bakım maskeleri, saç tellerini onarır ve saçların derinlemesine bakımını sağlar. Saç yapınıza uygun olarak seçeceğiniz maskenizi haftada bir kez uygulayın.

Boya, perma, güneş gibi saçları yıpratan durumlarda ise haftada 2 veya 3 kez şok bir kür uygulayın. Böylelikle saçlarınız eski canlılığına daha çabuk kavuşur.

Fındık büyüklüğünde bir parça maskeyi temiz saça uygulayın. Maskenin saça daha iyi ve hızlı nüfuz etmesi için saçınızı sıcak bir havlu ile sarın.

Maskede önerilen süre kadar bekledikten sonra bol suyla durulayın.

Durulamanın sonunda diplerden uçlara soğuk su tutun.