Saçı Çabuk Uzatanlar Neler Saç Nasıl Uzar

Saçlarımızın kökleri soğan olarak adlandırılır ve deri altında bulunur. Deri altında bulunan bölüm ise folikül olarak adlandırılmaktadır. Deri altında bulunan saç kökü hücrelerinin bölünerek çoğalması ile saçlarımız uzamaktadır. Her saç telinin belli bir ömrü vardır.

Bu süre içerisinde saçlar uzar ve hücreler ölmeye başladığında saç dökülmeleri oluşur. Dökülen saçların yerine hücrelerin bölünmesi ile oluşan yeni saçlar çıkar.

Foliküller belirli dönemlerde dinlenme evresine girer bu dinlenme evresinde ise saç uzaması durur, uzamanın durduğu bu dönemler klüp saç olarak adlandırılır.

Saçların aylık normal uzama boyu 2 – 2.5 cm kadardır. Saç derimizde bulunan foliküllerin ömrü 2 ile 6 yıl arasında değişmektedir. Saçlarımızın uzunluğunun foliküllerle doğrudan bağlantısı vardır.

Kadınların saçlarının en hızlı uzadığı dönemler ise 15 ile 40 yaş arası östrojen hormonunun en hızlı salgılandığı dönemlere denk gelir. Bu dönemde saç uzama hızı fazladır. Doğru bakım ve doğru şampuan kullanımı ile foliküllerin ömürleri 6 yıla kadar uzatılabilir ve sağlıklı uzun saçlara sahip olunabilir.

Doğal Saç Bakım Yağları:

Aşırı yıpranan ve dökülen saçlar için saç bakım yağları tedavi edici özellik taşıyor.

Kullanacağınız saç bakım yağlarının yanı sıra beslenme şeklinize, yaşam tarzınıza ve bulunduğunuz ortamın havasına dikkat etmeniz tedaviyi takviye edici özellikler taşımaktadır.

Alacağınız saç bakım yağını rastgele seçmeniz istenmeyen sonuçlar doğurabileceğinden bir dermatolog ile görüşüp saç derinize ve saç tipinize en uygun saç bakım yağını alabilirsiniz.

Saç bakım yağlarını düzenli olarak kullanmalı ve saç diplerinize uygularken yumuşak hareketlerle masaj yapmalısınız.

Uygulayacağınız masaj saç diplerinizi canlandırarak dökülmeleri azaltır ve saçlarınız daha canlı ve parlak bir görünüm kazanır.

Saç bakımlarında kullanılan bazı yağlar şunlardır:

Jojobo yağı: Duş sırasında şampuandan önce kullanılırsa saç düğümlenmelerini önler, kuruyan saçları nemlendirir ve canlılık kazandırır.

Zeytinyağı: Saçlarınıza esneklik kazandırarak kırılmaları önler, saça doğal parlaklık kazandırır.

Hindistancevizi Yağı: İçerisindeki mineraller sayesinde saçları güçlendirir ve saçlarınızın kaybettiği yağı geri kazanmasına yardımcı olur.

Biberiye Yağı: Saçlarda oluşan kepek probleminin çözülmesinde yardımcı olmaktadır.

Düzenli olarak saç diplerinize masaj yaparak süreceğiniz biberiye yağı kepek oluşumunu engellemektedir.