Saçı Hızlı Uzatan Besinler !

Saç nasıl uzarŞimdilerde uzun saç moda. Ama benim saçlarım henüz orta boya bile ulaşmadı. Saçlarım uzasın diye sık sık yıkıyorum ve hatta sudan çıkmıyorum desem yeridir ama saçlarım hala istediğim hızda uzamıyor. E haliyle bu durum biraz canımı sıkıyor. Demek ki saçın uzaması için saçı sık yıkamaktan fazlasını yapmak gerekiyor.

Saçın sağlıklı ve hızlı uzaması için öncelikle sigara içilmemeli ve stresten uzak durulmalı. Saçın baş düşmanları stres ve sigara, bunu biliyorum. Bunların yanı sıra beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Yediklerimiz aynen saça yansıyor. Örneğin kimi besinler var ki, yediğimizde saçlarımız daha hızlı uzuyor ve daha da güçlü oluyor. Saç dökülmesi de azalıyor.

Saçlarımın uzamasını istediğim için ben de artık beslenmeme dikkat edeceğim ve mümkün olduğunca bu besinlerden tüketeceğim. Kabuklu yemişler, ay çekirdeği, badem, fındık, fıstık ve ceviz saç uzamasında büyük öneme sahip. B vitamini ve E vitamini bakımından zengin beslenmek gerekiyormuş.

Saçın hızlı büyümesi için, ayrıca, çinko kaynağı koyu yeşil yapraklı sebzeler, somon balığı gibi omega 3 bakımından zengin balık türleri, saçın sağlıklı görünmesini sağlayan B vitamini içeren tahıllar yenilmeliymiş. Yumurtalar biyotin bakımından zengindir, saç bakımında da yumurta sarısı önerlir. Bu nedenle haftada birkaç kez yumurta yiyin. Et yemeyenler protein bakımından yetersiz beslenir bu nedenle bu açığı kapatan besinler mercimek, nokut, fasulye gibi protein bakımından zengin besinler tüketmeliler.

Saçla ilgili gerçekler

* Sık saç taramak saçları daha sağlıklı yapar. Saç taramak köklerine masaj etkisi yapar, kan akımını hızlandırır ve saçlarınız daha hızlı, sağlıklı büyür.
* Jelatin yemek saçları ve tırnakları güçlendirir.
* Jelatin protein bakımından zengindir ve kollajenden yapıldığı için saçı besler ve uzamasını sağlar.
* Soğuk saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlar. Ilık ya da soğuk su ile yıkanan saçlar daha parlak görünür, saç derisinin kepeklenmesini önler.

Saçla ilgili yanlış bilinenler

* Beyaz saçı kopardığınızda yerine iki tane çıkar. Bu doğru değil ama beyazlaşma gördüğünüzde bundan sonra bu saç telinin beyaz çıkacağından emin olabilirsiniz.
* Sık saç kestirmek ya da kestirmemek saçların daha hızlı büyümesini sağlamaz.
* Saçlarınızı düzenli olarak uçlarından kestirmek saç dökülmesini önlemez.

İvillage

“Saçı Hızlı Uzatan Besinler !” için 2 yanıt

  1. Bir konuda yanlışınızı düzeltmek isterim. Saçları sık yıkamak saçları hızlı uzatmanın aksine zararlıdır. Saçın kendi yağı ile beslenebilmesi için biraz vakit tanımalı ve mümkün olduğunda geç yıkamalıyız. Şampuanların saç üzerinde verdiği zararları zaten biliyoruz. Saçlarımıza ne kadar az kimyasal değerse, o kadar sağlıklı saçlara sahip oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir