Saçınıza Uygun Bakımı Mı Uyguluyorsunuz ?

Saç Türleri ve Bakımları : Bayanların kendilerinde en çok önem ve özen gösterdikleri konu saçlarıdır.
Saçların bakımı, renk seçimi, saçın modeli, kesim tarzı her şeyi kadının ruhunu yansıtır. Nasıl mutlu oluyorsa kendini nasıl hissediyorsa saçlarını zaman zaman şekilden şekle sokarlar.

Her insan saçlarına, saçlarının bakımına özen göstermelidir aslında ki çoğu insan bunu yapıyor da ve sürekli yenilik arayan insanlar saç bakımı için yeni fikirler ve öneriler duymak ister her zaman…
İşte bizden size bazı fikir, öneri ve tarifler;

Saçlar hakkında genel bilgi; bilimsel bir açıklama yapacak olursak her insanda ortalama saç miktarı yüz bin ile yüz elli bin arasında değişmektedir. Ve bu oranla birlikte sarışın insanların esmerlere göre saç tellerinin daha ince olduğu saptanmıştır. Sağlıklı saçlar bir günde yaklaşık 0,35 mm uzamaktadır.

Saçların yapıları; Saçlarımızda cildimiz gibi zaman içerisinde gelişir ve büyüme gösterir. Biyolojik olarak saç uçları canlı sayılmaz ölü sayılır, yaşan yer ise saç dipleri kökleridir. Saçlar köklerini kaybeder ise canlılıklarını da yitirirler. Saçların rengi “melanin” ismi verilen bir pigmentin oranına göre değişir. Çok miktarda melanin siyah ve kahverengi saçlara, az miktarda melanin ise sarı saçlara neden olur.

Yağlı saçlar; Genelde yağlı cilde sahip olan insanlar yağlı saçlara sahip olurlar. Yağ hücreleri saçlara da yansır ve saçlar sürekli olarak yağlanır ve saçlar yağlı olduğu zaman parlak bir görüntüye bürünür. Yağlı saçalara sahip olan kişiler saçlarını her gün yıkamalıdır. Saçtaki yağ kiri ve tozu kendine çeker. Saçlar daha çabuk kirlenir. Saçlar yıkanırken güçlü bir şampuan kullanılmalıdır ve banyonun ardından saçları limon suyu veya sirke ile durulamalıdır. Böylelikle asit ve yağ oranı dengelenmiş olur.

Normal saçlar; dolgun ve sağlıklı görünümlü saç türleridir. Bu hem iyi bir bakımın hem de bünyenin ortaya çıkardığı bir sonuçtur. Bu saçlar kirlendiği zaman iyi bir şampuanla sürekli olarak yıkanmalıdır.

Kuru saçlar; kuru saçlar yıpranmaya çok müsait saçlardır. Kırıkları diğer saç türlerine göre çok fazladır. Yağ hücreleri yetersiz kaldığı için saçlar sürekli olarak kuru kalırlar. Ve bu kişilerin ciltleri de kurudur. Bu tür saçları sık yıkamamak gerekir. Bu tür saçlara saç kremi kullanılmalıdır.