Saçlar Nasıl Uzar Nasıl Uzatılır Gerekli İşlemler Nelerdir?

Saçlar Nasıl Uzar? Nasıl Uzatılır? Gerekli İşlemler Nelerdir? Şifalı Bitkiler Nelerdir?İnsan saçı çok çeşitlidir. Kıvırcık, düz, dalgalı, yağlı, kuru saç tipleri vardır. İnsan saçı bilimsel olarak ortalama aylık 2 – 2,5 santimetre uzar. Kadınlarda saçların en verimli olduğu dönemler vardır. Bu dönemler 15 ile 40 yaş arasındadır.

Saç uzamasını sağlayabileceğimiz bitkisel karışımlar ve maskeler vardır. Bazıları:

Havuç suyu ile saç uzatma yöntemi ve tarifi:

Malzemeler: 2 adet orta büyüklükte havuç, 1 adet yumurta ve 3 su bardağı su.

Tarifi: 2 adet havuç rendelenir, 3 su bardağı su kaynatılır, su kaynadıktan sonra rendelenmiş havuçlar kaynayan suya ilave edilir. Su yaklaşık 20 – 25 dakika arası kaynatılır sonra suyu süzülerek yumurtayla çırpılır.

Uygulama Şekli: Karışım hazırlandıktan sonra iyice saça sürülür. İsteğe göre 1 ya da 1.5 saat sarılı bir şekilde bekletilir. Daha sonra saç bol şampuan ve bol ılık su ile temizce yıkanır.

Not: Bu karışım yaklaşık 1 veya 2 haftalık süreçte kullanırsanız saçarlınız istediğiniz uzunluğa erişir. Bu 1-2 haftalık süreç saçlara göre ayarlanabilir.

Çam Terebentin Yağı:

Malzemeler: Buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen çam terebentin esansı.
Saça Yararı: Saç diplerini güçlendirir, saçı besler, saçın kepeklenip dökülmesini engeller.

Uygulama Şekli: Saçlar için susam, fındık, ceviz ve de badem yağıyla birlikte saça firiksiyon yapılarak kullanılır. Yaklaşık 200 ml. Şampuan şişesine ortalama 25 damla konularak şampuanla birlikte kullanılabilir.

Keten Tohumu Yağı Yöntemi:

Malzemeler: Keten tohumu yağı, taze sıkılmış limon suyu ve sıcak su.

Tarifi: Geniş bir kaba bir kahve fincanı su, bir kahve fincanı kadar keten tohumu yağı ve taze sıkılmış yarım limon suyunu katarak ateşe koyun. Kaynamaya başlayınca ocaktan hemen alın.

Uygulaşama Şekli: Başınıza sürülebilecek ılıklığa gelince saçlarınıza sürün ve streç film ve havlu ile sarın. Yaklaşık 60 dakika sonra bol suyla saçlarınızı yıkayın.

Not: Rendelenmiş turp, suda 30 dakika süreyle pişirildikten sonra süzülür. Elde edilen sıvıya yumurta sarısı ilave edilerek bulamaç haline gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bulamaç ile saçlar sık sık ovularak yıkanır. Buda çok yararlı ve de etkili bir yöntemdir.