Sağlıklı, Parlak ve Bakımlı Saçlar

saç bakımıSaçlarınıza bakın. Güzel bir kadın olmak için bakımlı saçlara sahip olmak büyük önem taşır. Saçlarınızın her yaşta bakımlı ve göz alıcı olmalıdır. Yaşı kaç olursa olsun saçları genç olan kadınlar her zaman bir adım öndedir. Ne kadar güzel ve bakımlı olursanız olun, sönük ve mat saçlarla istediğiniz gibi ilgi çekemezsiniz.

Güzel saçlar için saç bakımı çok önemli. Saçlarınıza parayla değil, ufacık püf noktalarıyla harika bir görünüm verebilirsiniz. Maddi açıdan sizi yormayacak bu tavsiyeler sayesinde sizin de saçlarınız her zaman canlı, bakımlı, parlak ve göz alıcı olacak.

Saçlarınızı gün aşırı ve ılık su ile yıkamaya özen gösterin.

Saçlarınızı ıslakken çok sıkı toplamayın. Gerilmek, saç tellerinin kırılmasına ve ikiye ayrılmasına yol açar.

Saçlarınızı kurutma makinesiyle şekillendirmeyin. Uzmanlar saç kurutma makinesini sadece özel durumlarda kullanmanızı tavsiye ediyorlar. Kullandığınızda, saçınızı şekillendirme işleminiz bittikten sonra makinenin ayarını soğuğa çevirin. Bu, saçların pürüzsüz, parlak, ışıltılı görünmesi yardımcı olur.

Kuaförünüzle düzenli olarak randevulaşmayı unutmayın. Her dört ya da altı haftada bir saçlarınızın uçlarından aldırmak, mükemmel görünümde kalmalarını sağlar.

Saçlar kökünden beslenir. Bu yüzden dışarıdan uygulanan ürünler saçlara sağlık getirmez. Saçlar için gerekli olan vitamin ve mineraller ancak kan yolu ile saç köklerini besleyebilir. Demir, çinko, vitamin B12, folik asit ve biotinden (kırmızı et, yumurta beyazı, kurubaklagiller, vs…) zengin beslenmek saç sağlığı için gereklidir.

Dengeli ve düzenli beslenmek, antioksidan yiyecekleri (sebze, meyve, vs…) tüketmek, düzenli uyku ve stresten uzak durmak da saç sağlığı için önemlidir.

1. Şampuan uygulamasından önce saçlarınızı yoğun şekilde ıslatın. Bunun ne kadar önemli olduğunu sonra farkedeceksiniz.

2. Kullanacağınız şampuan miktarı, saç uzunluğuna göre olmalıdır. Uzun saça, bir çorba kaşığı şampuan yeterli olur.

3. Başınızın tepe kenarlarına ve üstüne masaj yaparak şampuan yedirin. Saç derisini bu şekilde yıkarsanız saçlarınız gerçekten temizlenmiş olacaktır. Saçlarınızı köpürtmeniz ve sık sık yıkamanız saçlarınızın temizlendiği anlamına gelmez. Asıl temizlik, saç derisinin güzelce yıkandığı şampuanlamadır.

4. Saçlarınızı iyice durulayın.

5. Saç kremini sürün ve dağıtın. Saçlarınızın uçlarına kremi sürün, diplerine değmesin. Maskeleri elbette saç diplerine sürebilirsiniz. Ama kremi sadece saç uçlarına sürün. En fazla 5 dakika için saç kremini durulayın.

6. Saçınızı tekrar iyice durulayın. Saç kremi kalıntısı kalmasın yoksa kepek gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

7. Saçınızı mümkün olduğunca uçlarından sıkın, fazla suyunu alın. Bir havlu ile sarın.

8. Saçınızı kurutun. Eğer mümkünse doğal haline bırakın, o şekilde kurusun.

Unutmayın, saç yıkama, saç güzelliğinin temelidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir