SELÜLİT NASIL OLUŞUR

selülit sorunuKadınca kusur, kadınca güzellik potu, kadınca bir bacak hastalığı selülit..Selülitten kurtulmanın belki de ilk kuralı selülitten korunmaktır.Selülit oluştuktan sonra fazlasıyla canınızı sıkacağı için siz iyisimi şu an selülitiniz yoksa işe önce selülitten korunma ile başlayın.Korunmak her zaman kurtulmaktan çok daha kolaydır hanımlar.Bunu da unutmayın.

Selülit nasıl oluşur ve selülitin sebepleri nelerdir, neler selülite sebep oluşturur ?

Oluşma evreleri
1.Dönem: Ayaktayken ve yatarken selülit belirtisi gözlenmez. Cilt sıkıştırıldığında portakal kabuğu görüntüsü izlenir.
2.Dönem: Yatarken herhangi bir portakal kabuğu görüntüsü gözlenmez. Ayakta iken portakal kabuğu görüntüsü oluşur.
3.Dönem: Ayakta ve yatarken ciltte sıkıştırılmasına gerek kalmadan portakal kabuğu görüntüsü olur.

Sebepleri
Hormonal nedenler; vücudumuzun salgıladığı hormon miktarları, çeşitli sebepler ile değişebilir ve bu durum hücre aralığında biriken sıvı miktarının artışına sebep olur. Östrojen hormonundaki artışlar selülit oluşumunda en önemli rollerden birini oynar.

Beslenme; sağlıksız beslenme de selülit oluşumunu hızlandırır. Fast food ve hazır gıdalara dayalı beslenme şekli cilt yapımızı kötü yönde etlkiler. Hayvansal yağlar, tuz ve şeker dokularda su tutulmasını sağlar ve toksik maddelerin atılımını zorlaştırır. Sigara ve alkol kullanımı da doku yenilenmesindeki negatif etkisi ile selülit oluşumuna katkıda bulunur.
Dolaşım bozuklukları; Lenfatik ve kan dolaşımındaki bozukluklar, hücrelerin yeterince oksijen ve besin alımını ve toksik maddelerin atımını yavaşlatır.

Mynet İvillage