Yumurta Akı İle Yapılan Maskeler

Yumurta akı ile yapılan temel cilt bakım maskeleri. Yumurtayı sadece yemekle olmaz, aynı zamanda dışardan da uyguladığımızda cildimize çok güzel etkileri oluyor. Peeling, yağlı cilt arındırma ve gözenek temizlemede kullanılan yumurta akı, uygulaması en kolay maskelerden.

Birkaç örnek maske tarifi:

Yumurta ve yumurta beyazı cilt maskelerinde nasıl kullanılıyor?

Bir yumurtanın akı çırpılıp, yüzün kırışmaya yüz tutmuş ya da kırışması muhtemel kısımlarına krem gibi sürülür. Orada kuruyuncaya kadar, 20 Dakika kadar bırakılmalı ve ılık Su ile yıkanmalıdır.

Bir kapta bir yumurta akı, 20 gram iyi zeytinyağı, 15 gram defne Suyu ve 10 gram şap (ince dövülmüş) çırpılarak karıştırılır ve krem haline getirilir.

Sonra bir tülbente sıvanır ve tülbent Elektrik ısıtıcısı ile uzaktan biraz ısıtılır. Bez üzerindeki macun hafif katılaşınca ılık halde yüze konur. 20 dakika sonra çıkarılır ve ılık su ile yüz yıkanır.

Bir yumurtanın sarısı, 1 kahve kaşığı çiğ süt ile birlikte çırpılır ve yüze sürülür. 20 dakika tutulup içine 3-5 damla Limon damlatılmış su ile yüz yıkanır.

Peeling etkili bir maske:
Yumurta akını iyice çırptıktan sonra içine bir kaşık yulaf ezmesi ve çok az bal koyun ve karıştırıp bekletmeden yüzünüze- boynunuza iyice yedirin. 10 dakika kurumasını bekleyip durulayın.

Sıkılaştırıcı bir maske:
Bir yumurta akını ayırın, aynı miktarda alkol ile karıştırıp maske yapın.

Yağlı ciltler için yararlı bir maske:
Yumurta akını iyice çırptıktan sonra içine bir çay kaşığı limon suyu koyun ve bekletmeden yüzünüze-boynunuza sürün.

Gözlere lifting etkisi :
Yumurta akını iyice çırptıktan sonra ince bir tabaka göz altlarına sürün. Kurumasını bekledikten sonra ince bir tabaka daha sürün ve durulamadan göz makyajınızı yapın. Göz altlarınızın lifting etkisini hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir