Yüzde Neden Çil ve Leke Olur ?

Güzelliğin ilk kuralı berrak bir cilttir.ama ne yazık ki çoğu zaman başbelası sivilceler yüzünden yüzümüz matlaşıyor.ilk olarak sivilcelerle ergenlik döneminde karşılaşıyoruz.bu dönemde genellikle hormonal dalgalanmalar nedeniyle oluşan sivilceler yetişkinlik döneminde de yakamızı bırakmayabiliyor.

sivilcelerin yanlış beslenme,diyetler ve güneş kremleri gibi birçok nedeni olabiliyor.bunların dışında yetişkinlik döneminde sivilce oluşumuna zemin hazırlayan etmenler :

saç jöleleri ve briyantin gibi şekillendiriciler saç çizgisinin çevresini yağlandırarak, gözenekleri tıkayarak bakteri oluşumuna neden oluyor. yine ağda , cımbız kullanmak ve tüy dökücü kremler gibi yüzdeki tüylerden arınma yöntemleri cildi tahriş edebiliyor.

Güneş ve rüzgar gibi teninizin mağruz kaldığı çevresel faktörler cildinizin kuruyup çatlamasına ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabiliyor. Büyük beslenme değişiklikleri de, örneğin; düşük karbonhidrat ve yüksek protein tüketmek ya da aniden tek çeşit besin tüketmeye başlamak, vücudunuzda olumsuz değişikliklere yol açabiliyor.
Stres hormonları hücrelerin kalınlaşmasına, gözeneklerde tıkanıklığa ve ciltte yapışkanlık hissine neden olur. Ayrıca bu hormonların etkisiyle sivilceler daha kırmızı, büyük ve ağrılı hale gelebiliyor.