Baharatlı Tereyağlı Bonfile Tarifi

Çok çok pratik, yapılması çok kolay ama bir o kadar da lezzetli. Herkesin kolayca pişirebileceği güzel bir bonfile tarifim var. Yumuşacık ve lezzetli bir bonfile nasıl pişirilir? Baharatlı, tereyağda marine edilmiş bonfile tava.

Malzemeler:

3 yemek kaşığı ayçiçek yağı,
3 kaşık tereyağı,
2 sap taze kekik,
1 adet kalın kesilmiş ve dövülmemiş bonfile,
tuz,
karabiber.

1. Bonfileyi oda sıcaklığına gelene kadar dışarda bekletin.

2. Oda sıcaklığına gelen bonfilenin iki tarafına, cömert davranarak tuz ve karabiber ekleyin, çünkü pişerken koyduğunuz tuz ve karabiber yağa da gececegi icin, koydunuğunuz tuzun bir bölümü zaten etin uzerinden akıp gidecek.

3. Tercihen kalın tabanlı bir tavada (kalın tabanlı tava, ısı kaybının önüne geçerek, etin suyunu salmasını engeller) sıvı yağı yüksek ateşte iyice kızdırın ve ateşi kısmadan eti tavaya alın.

4. Eti olabildiğince az hareket ettirerek iki tarafini guzelce kızartın, meraklıları için, buna eti mühürlemek denir. Yani etin suyunu salmasını engellemiş olursunuz.

5. Etin iki yanı iyice kızarınca, eti tavada tutarak tavadaki sıvı yağı boşaltın.

6. Sıvı yağı boşalttıktan sonra, tereyağı ve kekiği tavaya alın ve yüksek ateşte tereyağını kızdırın, kızaran kekiğin kokusu burnunuza gelince, ateşi kısın.

7. Tavayı 45 derecelik açıyla, bir kenarı ateşe temas edecek şekilde eğin. Tavanın kenarına biriken erimiş tereyağını, yemek kaşığı yardımıyla hızlı hızlı etin üzerine atarak, sürekli eti tereyağıyla yıkayın.

8. Cesaretiniz varsa, etin yumuşaklığını, parmağınızla etin uzerine basarak kontrol edip, istediğiniz pişme ölçüsüne gelene kadar pişirin. Cesareti olmayanlar için benim onerim 3-5 dakika kadar işleme devam etmeleridir, ama tabii ki etin kalınlığına göre pişme suresi değişecektir. Lütfen eti köseleye çevirmeyin.

Eti tabağa alın, 2 dakika kadar dinlendirip, sevdiğiniz adamın önüne koyun ve o huysuz adamın ehlileşişine şahit olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir