Kıymalı Enginar Dolması Nasıl Yapılır ?

Tam mevsimindeyiz. Bu mevsim Enginar mevsimi. Enginar yemeği yapması zahmetli ama yemesi keyifli bir yemek. Eminim aranızda hala kıymalı enginar dolması yemeyenler vardır. Hem yapıp hem de yemek isteyenler için hoş bir tarifim var hanımlar.

Enginar dolması yapacaklar hiç korkmasın. Çok kolay bir yemek tarifi bu. İlk defadan sonra çok daha kolay gelecek ve faydalarını öğrendiğinizde daha çok yapacaksınız ..

Kıyamlı pirinçli Enginar Dolması tarifi- Enginar Dolması Nasıl Pişirilir ?

Malzemeler (4 kişilik)

* 4 adet enginar
* 300 gram kıyma
* 8 yemek kaşığı pirinç
* 2 adet soğan
* 2 adet domates
* 2 tatlı kaşığı domates salçası
* 2 tatlı kaşığı biber salçası
* 2 diş sarımsak
* 2 tatlı kaşığı nane
* 2 çay kaşığı yenibahar
* zeytinyağı
* karabiber
* tuz

Hazırlanışı

1. Soğan, domates, sarımsak robotta çekilir.

2. Yıkanmış pirinç, salçalar, baharatlar ve kıyma eklenerek karıştırılır.

3. Enginarların sapları dik durmalarını sağlayacak şekilde kesildiktikten sonra, yaprakların arası iyice yıkanır.

4. İç malzeme el yordamı ile yaprakların arasına doldurulur.

5. Tencereye konulan enginarların yarısına gelecek kadar su doldurulup, üzerlerine zeytinyağı gezdirilir.

6. 50 dakika kadar orta ateşte pişirilir.

7. Sıcak servis yapılıp elle yenilir.

Afiyet olsun..

ENGİNARIN FAYDALARI

* Karaciğer ve böbrek yetersizliğinde,
* Bunların sancılarında,
* Sarılık ve gut hastalıklarında,
* Aşırı şişmanlıkta,
* Kurdeşende,
* Romatizmada ve egzamada oldukça faydalıdır.
* Kan dolaşımını düzeltir.
* Kollestrolün neden olduğu damar sertleşmelerinde,
* Kalp sancıları,
* Enfarktüs,
* Beyin kanamaları gibi rahatsızlıkların önleyicisidir.

ENGİNAR

Baş ve sap kısımları sebze olarak yenen enginar (Cynara scolymus), Batı ve Orta Akdeniz bölgelerinin yerli bitkisi. Daha ilkçağlarda Doğu Akdeniz’e götürülerek ekilen enginarın Roma İmparatorluğu döneminde çok değerli bir bitki olarak ün saldığı biliniyor. Günümüzde birbirinden değişik yemekleri yapılan enginar dikildikten sonra yıllarca yaşayan bir bitki.

Ekildikten dört ile sekiz yıl sonra çiçek başçıklarının büyüklüğü ve kalitesi düşmeye başladığında, kök parçalarından alınan sürgünlerden yeni bitkiler üretiliyor.

Günümüzde Akdeniz ülkeleri, Belçika ve ABD’de California başta olmak üzere iklimi yumuşak ve nemli, toprağı killi, kumlu ve rutubetli pek çok ülkede yetiştirilen enginarın faydaları saymakla bitmiyor.

Bu kadar faydalı olmasının nedeni, bünyesinde “cynarine” içermesi. Enginarda aynı zamanda yüksek miktarda magnezyum, demir ve C vitamini de bulunuyor. Kandaki üre, kolesterol ve şeker miktarını azaltan enginar, düşük kalorili olması nedeniyle rejim yapanların baş tacı.

Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önleyen, sinirleri güçlendirerek vücuda dinçlik veren, ruhi ve bedeni bitkinliği ortadan kaldıran enginar, unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırdığı gibi kolesterolü düşürüyor.

Bu mucizevi bitki ayrıca karaciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesini sağlıyor, böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı oluyor, ishali kesiyor, mide ile bağırsakların temizlenmesinde büyük rol oynuyor ve romatizma hastalarına tavsiye ediliyor. İştah açıcı özelliği de olan enginarın yalnızca emzikli kadınlar, böbrek ve mesanesinde iltihap olan kişiler tarafından yenilmemesi gerekiyor.

Enginar pişirmenin de püf noktaları var. Kararmaması için ayıklandıktan hemen sonra içinin ve dışının limonla ovulması lazım. Enginarlar yine aynı nedenle pişirilmeden önce iki litre suya, üç kaşık un ve bir limon sıkılarak hazırlanan bir karışımda bekletiliyor. Bu faydalı sebzeyi yedikten sonra üstüne biraz su içerseniz, damağınızda benzersiz bir lezzet hissedeceğinizi hemen söyleyelim.