Oruçta Tok Tutan Yemekler

Oruç tutarken tok kalmak, açlık hissetmemek ve daha uzun süre kendimizi iyi hissetmek için bu gıdaları tüketmeliyiz. Hem tok tutan hem de susuzluk yapmayan yiyecekler. Uzun süre tok tutan, acıktırmayan, kolay oruç tutmayı sağlayan besinler ve besin grupları!

Protein uzun süre tok tutar. Üstelik kilo da yapmaz. Ramazanda sık sık protein tüketmek gerekir. Sahurda süt, yoğurt, tavuk ve et gibi protein grubu besinlerle beslenmek günü daha rahat geçirmemizi sağlayacaktır. 1 bardak süt bile en az 2 saati garanti altına almaktır.

Süt hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissedilmesine yardımcı olur, hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlar. ABD ‘li bilim adamları, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösteriyor.

1 bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat boyunca tok tuttuğu belirtiliyor. Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Sütte bulunan şeker laktozdur.

Laktoz açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olur. Sütün bileşimindeki yağ da mideden uzun sürede uzaklaşması nedeniyle tokluk duygusunun uzun sürmesinde etkili olur, kalsiyum başta olmak üzere Ramazanda da mineral ve vitamin gereksinimini karşılar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir