Paçanga Böreği Yapma Biçimleri

Paçanga Böreği Popüler ve güzel bir pastırmalı börek biçimidir. Paçanga böreğindeki ince noktaları bildikten sonra siz de hafif ve lezzetli paçanga börekleri pişirebilirsiniz. Misafirler, davetler, günler ve toplantılar için harika bir ara sıcak seçimi olabilir.

Paçanga böreği nasıl yapılır sorusuna birkaç farklı biçimde cevap vereceğim. Paçanga böreğini daha sade ve biraz daha karışık sevenler için 2 seçenek sunacağım. Her iki biçimde de yapılabilir paçanga böreği.

Klasik Paçanga Böreği Tarifi :

İçine çemeni alınmış pastırma ve sadece kaşar peyniri ya da dil peyniri katacağız. Hazır yufkaya sararak kızgın yağda kızartacağız.

Sigara böreğinden biraz daha büyük ve çift kat hazır yufkayı aralarına sıvı yağ sürerek hazırlıyoruz. Hamurun içine yarım pastırma ve kaşar peyniri arzuya göre dil peynirini de tercih edebilirsiniz. İç malzemeelri koyup sigara böreğinden kalınca sarıp kapatıyoruz.

İsterseniz direkt kızartın isterseniz yumurta-pane harcına ya da galeta ununa bulayıp kızgın yağda pişirin.

Hatta fırında da pişirebilirsiniz. Daha hafif yemek isteyenler fırına da sürebilir ve çıtır çıtır paçanga böreği yiyebilir.

Bir diğer paçanga böreği biçimi de aynen bu biçimde ama iç malzemeleri farklı.

Sadece kaşar-pastırma yerine küp küp doğranmış domates, çarliston biber de katabilirsiniz. Çok daha sulu ve zengin bir içi olur böreğinizin.

Afiyet olsun.