Yaz İçin Soğuk Çorba Tarifi

Ramazan geldi. Bu yıl ramazan Ağustos ayına denk geldi ve malumunuz havalar çok sıcak. Bu sıcaklarda kaynar kaynar çorba istemiyor canımız. Ben sık sık dövmeli nohutlu soğuk ayran çorbası yapıyorum. Size bu soğuk yoğurt çorbasını nasıl yaptığımı anlatmak istedim. Eminim bu sıcak yaz akşamlarında hepinizin içini serinletecek bu çorba tarifi.

Öncelikle malzemeler için kesin bir miktar vermiyorum. Hepsi zevkinize göre. Ben genellikle nohutu ve dövmeyi çok çok haşlayıp dondurucuya koyuyor ve ordan alıp alıp azar azar yapıyorum bu çorbayı. Hemen her akşam yaptığım çok hafif ve güzel bir yaz çorbası.

Dövme ve nohutu ayrı ayrı bir gece önceden suya koyun ve yumuşamasını sağlayın. Daha sonra ayrı ayrı yeterli miktarda, yemek yapma kıvamına gelecek kadar haşlayın ve soğumaya bırakın.

Yoğurdu koyu, çok koyu kıvam ayran haline getirin ve soğumuş olan dövme ve nohutu içine koyup ne çok koyu ne de çok duru olacak biçimde çorba kıvamında olmasını sağlayın. Daha sonra bu çorbayı buzdolabında iyice soğutun. Servis yaparken tuzunu ve üzerine de kuru nanesini koymayı unutmayın.

Üstüne kesinlikle kuru nane serpin. Nane olmadan bu çorba yenmez diye düşünüyorum, kuru nane soğuk ayran çorbasına çok yakışıyor (:

İsterseniz üzerine çok az zeytinyağı da gezdirebilirsiniz. Ayran çiğ olacak aman ha pişirmeye kalkmayın. Bir nevi cacık gibi (:

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir