25 Yaşından Sonra Şişmanlatan Büyük Sorun

25 yaşından sonra insan vücudundaki 7-Keto maddesinin azaldığını ve kişilerin kilo aldığını söyleyen diyetisyen Turgay Köse, “7-Keto yabani yer elmasında bulunur. Bu madde metobolizmayı hızlandırır” diyor..

Yaş ilerdikçe artan kilo sorunuyla nasıl başa çıkmak gerektiğine dair soruları Uzman Diyetisyen Turgay Köse yanıtladı:

Neden belli yaştan sonra kilo almak daha kolay?

25 yaşından sonra insan vücudundaki 7-Keto düzeyleri azalır. Buna bağlı olarak metabolizma hızı azalır, obezite görülme sıklığı artar. Pek çok araştırmacı yaşa bağlı gelişen bu durumların önlenmesi adına diyetin 7-Keto ile desteklenmesini savunuyor.

7-Keto nerelerde bulunuyor?

7-Keto vücutta doğal olarak bulunan bir maddedir. İnsan idrarında bulunduğu ilk olarak 1958 yılında Gallagher tarafından keşfedilmiş ve belgelenmiş. Basit bir kan testi ile ölçülebiliyor. İnsan vücudu dışında bir de yabani yer elmasında var. Şimdi artık bunların dışarıdan alınan maddeleri de çıktı.

AÇIĞI KAPATIN!

7-Keto düzeyini artırmak için günde kaç tane yer elması yemek gerekli?

Bunun için kesin bir veri yok! Çünkü sürekli yer elması yemek imkansız ve 7-Keto oranı yaşla birlikte azalıyor. Bu açığı kapatmak için günde 200 miligram 7-Keto maddesi alınması öngörülüyor. Haftada iki kere falan yer elması yenebilir.

7-Keto alınması metabolizmanın hızını nasıl artırıyor? Yani ne kadar koşmaya eş değer?

Metabolizma hızını yüzde 5.4 oranında artırıyor. 65-70 kilo biri, günde 2 bin kalorilik diyet yapıyorsa, bir gün içinde alacağı 7-Keto ile 40 dakika yürümüş gibi metabolizma hızını artırabilir.