Acai Meyvesinin Yararları Acai Zayıflatır Mı ?

Brezilyalıların sağlıklı bir hayat sürmelerinin sırrı olarak gösterilen mücizevi bir bitki Acai meyvesi. Araştırmalarda elde edilen sonuçlarda vücuda sağlık veren en yararlı meyve olma özelliği de kanıtlanmış durumda.

2000’li yıllarda sağlık üzerindeki etkileri görülüp klinik araştırmalara başlanmış Acai, Brezilya’da yağmur ormanlarındaki palmiye ağaçlarında yetişiyor.

Sadece tropikal iklimde yetişebilen bir meyve olmasına karşın Çin gibi birçok ülkede yetiştirme deneyleri başlamış durumda. Çikolataya bulanmış böğürtlen tadına sahip Acai, muhteşem lezzetiyle de birçok kişi tarafından seviliyor.

Fakat bu tadına rağmen tek başına yenilemiyor. Toplandıktan sonra suyu sıkılarak başta meyve suyu olmak üzere, dondurma, yoğurt, çay, tatlı, sakız ve şeker gibi ürünlerde kullanılarak tüketiliyor.

Yağmur ormanlarında yetişen mor renge sahip Acai meyvesi bol miktarda A,C,E ve B türü vitaminler, antioksidanlar, Omega yağ asitleri, fitosterol, aminoasit, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor gibi sağlığa yararlı bir çok bileşen ve yüksek oranda lif barındırıyor.

Bu bileşenlerin insan vücudu üzerindeki hissedilen etkisi, enerji ve zindeliğin artmasıdır.

Bileşenlerinden gelen diğer yararlar ise, kalp ve şeker hastalığı, kanserli hastalarda bağışık sisteminin güçlendirmesi, yaşlanma etkilerinin azaltılması, konsantrasyonu güçlendirmesi, kolesterol seviyesinin dengede tutulması ve cinsel gücü artırmasıdır. Acai’nin içerdiği flavonoidler ve anthocyanin güçlü antioksidanlar olması nedeniyle, toksik maddelerin vücuttan atılmasını da sağlar.