AKDENİZ DİYETİ NASIL ZAYIFLATIR

Akdeniz diyeti denilen şey aslında akdeniz tipi beslenme alışkanlığıdır.Akdeniz diyeti, yapılan son araştırmalarda en sağlıklı beslenme ve kilo verme şekli olarak ortaya koyulmuştur.Örneğin dünyaca ünlü kalp doktorumuz Mehmet Öz de bu konuya değinmiş ve zayıflamak isteyenlere özellikle akdeniz diyetini tavsiye etmiştir.Sadece zayıflama amaçlı değil aslında ,sağlıklı bir hayat amaçlayan herkes Akdeniz tipi beslenmeyi benimseyebilir.

Peki nedir bu akdeniz diyeti ?

Akdeniz tipi beslenme şekli çoğunlukla sebze ve meyva ağırlıklıdır.Sebze yemekleri her zaman taze zeytin yağı ile pişirilir.Yine salatalarda ve mezelerde de zeytinyağından başka bir yağ tipi kullanılmaz.Tahıl, meyve,sebze, ceviz, fındık, balık, zeytinyağı ve az yağlı kırmızı et Akdeniz diyetinin temelini oluşturur.

Örnek bir Akdeniz Diyeti Programı :

Akdeniz Diyeti

Kahvaltıda :

2 dilim kepekli ekmek
1 bardak yağsız süt
1 porsiyon meyve
5 zeytin

Öğle yemeğinde :

100-200 gr kuru fasulye ya da balık çorbası (Domates, havuç, lahana, soğan, sarımsak ve maydanoz ekleyin. Sebzeleri zeytinyağında sote edebilirsiniz.)
2 dilim kepekli ekmek
1 kase yoğurt
4-5 çorba kaşığı zeytinyağlı taze fasulye
1-2 meyve

Akşam yemeğinde :

1 porsiyon az yağlı balık ya da tavuk ızgara
100 gr haşlanmış ya da fırınlanmış patates. (Maydanoz, limon ve biraz zeytinyağı ekleyin.)
ya da az zeytinyağında sarımsak, kırmızı biber, dolmalık biber ve domatesle tatlandırılmış 100 gr makarna (Fırınlanıp üzerine 1 çay kaşığı zeytinyağı gezdirilmiş domates bu yemeğe eşlik edebilir.)
2 dilim kepekli ekmek
Her tür çiğ sebze
1-2 orta boy meyve.