Antakya Biberi Nasıl Zayıflatır?

biberMesut Yar ile gündeme gelen acı antakya biberinin müthiş zayıflattığı son günlerin gündem konusu. Antakya biberinin acılığı ve özellikleri nedeniyle metabolizmayı hızlandırdığı ve hızlı bir biçimde zayıflattığı uzmanlar tarafından da biliniyor. Antakya biberi, sadece zayıflatma değil pek çok yönden de sağlık açısından faydalı. Uzmanlar antakya samandağ acı biberini kullanmamızı tavsiye ediyor. Kilo vermek isteyenlerin de eğer basur gibi bir sorunu yoksa sık sık acı biber yemesi hızlı zayıflamalarını sağlamaktadır.

Antakya Biberi Nedir ?
Antakyada yetişen bu biber antakyaya özgüdür. Kilosu 5 tl olan bu biber mideye zararlı değildir. Kabızlığı yok eden biber hemoroid için de zararlı değilmiş üstelik. Mesut Yar her biber antakya biberi değildir diyor. Antakyada yılın belli bir bölümünde yetişen bu biberi bulmaya özen gösterin.

Biberin antakya biberi olduğu nasıl anlaşılır?

Antakyaya özgü samandağ biberi nasıldır?

Samandağ biberi, yeşil ve sulu bir biber. Çok lezzetli ama aynı zamanda çok da acı. Yenmeye başladıktan sonra özellikle ilk iki, üç gün ağzınız bayağı yanıyor.

Dilinizin damağınızın şiştiğini hissediyorsunuz. Ancak daha sonra alışıyorsunuz. Diğer biberlerden daha acı olduğu halde en önemli özelliklerinden biri mideye zarar vermemesi.

Midede diğer enzimlerle hemen karışarak sindirimi çabuklaştıran bu biber, spor yapıyormuşsunuz gibi metabolizmanızı hızlandırıyor ve böylece yağ yakmayı kolaylaştırıyor.

Samandağ biberi, doğal ortamında yetiştirilip siparişe göre taze olarak yerinden toplanıyor. Antakya’daki pazarlarda hemen tükeniyormuş şu sıralar. Sofrada yemeklerle beraber, yemeğin içine doğrayıp ya da közde pişirerek de yiyebilirsiniz. Çok acı olduğu için önceleri yerken dikkatli olmakta yarar var. Bir de yağ yakımı kolaylaştırmak için günde bir saat spor yapmakta…

Samandağ biberinin özellikleri

Metabolizmayı hızlandırır ve böylece vücuttaki yağ yakımını artırır.

Biber mideyi uyarır, sindirim salgılarını artırır, sindirimi kolaylaştırır, idrarı artırır.

İçerdiği antioksidan ve diğer maddeler sayesinde, birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

C vitamini yönünden zengin olduğundan, bedenin hastalıklara karşı direncini artırır, soğuk algınlığının ilk aşamasında iyileştirici etki gösterir.

İçerdiği yüksek orandaki lif nedeniyle kabızlığa iyi gelir.

Acı biber aynı zamanda akciğerler için yararlıdır. Balgam söktürücü işlevi vardır, kronik bronşit ile anfizemi önler ve hafifletir, solunum zorluklarını giderir.

Damarlarda pıhtılaşmış kanı çözer, ağrıları dindirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir