DİYET ÇEVREDEN ETKİLENİR

Ağaç yaşken eğilir. Bir şeyi eğer bir insana nasıl öğretirseniz o öyle devam eder. Ve etrafındakilerden görerek de bakarak da ilerler bir şekilde gelişir bu aşamaları bir bir ilerletir. Bir çocuk nasıl ki ilk okul da önce aileden eğitim alır sonra okuldan eğitimlerini alır ortaokul olur lise olur çocuğun arkadaş ortamı çocuğu tamamıyla değiştirebilir. Çok iyiyken çok kötü çok kötüyken de çok iyi yapabilir.

Tüm ihtimallere yer vermek gerek. Çünkü herkes sadece bir çocuk eğil ben o örneği vermek istedim etrafındakilerden etkilenir. Bir diyetinde iyiyken kötü kötüyken de iyi olmasını çevresi sağlayabilir. Çevre diyetin en çok etkilendiği bir alan kısmıdır.

Çevre dilimi diyeti yapan ve diyetin kendisinin en etki noktası olan dilimi.

Diyet düşmanları da diyetin dostları da çevrede diyeti yapan kişi tarafından belirlenir.

Siz size iyilik gelecek ya da kötülük gelecek olan kişileri az çok tahmin edersiniz değil mi. Bazen en ummadığınız kişiler bile sizi yanıltabilir ama istisnalar elbette konuyu değiştirir. Onları ayrı ele almak gerek az çok dostta bilinir düşman da bilinir. Bu yüzden siz diyetinizin tehliye sokacak kişilerş ya da buna ihtimal veren kişileri bilirsiniz.

Bilmelisiniz. Gerekli dikkati verirken diyetinize sadece diyete odaklanıp d kalmamalısınız.

Etrafınızda öncelikle ailenizden başlarsak aile bireylerini size ve diyetinize olan etkilerine akın. Sizin yanınızda yemekler yeniyor mu iradenizi zorlamak adına şeyler yapıyorlar mı eşiniz ne kadar destekçiniz.

Hani bazen olur ya basenlerim de bir kilo fazlam var dersiniz bir diyete başlarsınız ama eşiniz sizin kilo vermenizi istemiyordur belki ve bu açıdan da bakıldığında kendinizi sizi yıldırmak için elinden geleni yapıyor ya da yapacak olabilir. Sizin en sevdiğiniz şeyleri karşınızda yiyor ya da mutfakta sizin en sevdiğiniz yemekleri pişirip burnunuza kokusunun gelmesi sağlıyor olabilir.

Eşle uyum içinde olmak gerek eşin size olan desteğini almak gerek.

Çocuklar bir bakıma okulları vardır kursları vardır kendi arkadaş çevreleri vardır şimdi gençler çok evde değil de dışarıda oluyorlar zaten yemeklerini yerler giderler çıkarlar ama eş en önemlisi. O sizin diyetiniz hakkında neler düşünüyor onay veriyor mu size yardım ediyor mu acaba?

Diyetinizin sağlığı için arkadaş çevrenizi de iyice törpülemeniz gerekmektedir.

Size destek olan arkadaşlar olmalı sizin diyetinize sağlığı arkadaşlar olmalı. Gidip de karşınızda en sevdiğiniz yemeği yiyen ve diyetinizin olduğunu bile bile bunu yapan bir arkadaş hiç de çekilmezdir diye düşünüyorum ben.

En kötüsü en basiti saygı yok. Bunları da göz önüne alın diyetiniz devamlılığı isteğinize kavuşmanız için dikkat sadece diyete değil çevreye de dikkat !!!

Sitenin Meleği.