Diyet Yaparaken Asla Yapmamanız Gerekenler

Diyetteyken asla ve asla dediğimiz bazı hatalar ve. Bu hataları yapmayın diyetiniz bozulmasın ve çabalarınız ve hevesiniz yarım kalmasın. Başarılı bir diyet ve zayıflama sonucuna ulaşmak için yenmemiz gereken nefis bazlı hatalarımız !

Bunları yapan kilo veremez diyerek söze başlamak istiyorum !

Diyette aklımıza geldikçe onu öne sürer ve diyeti bozarız ya işte o bahanelerimiz !

KAN ŞEKERİM DÜŞTÜ

Diyeti yarı yolda bırakan kişilerden sık sık ‘kan şekerim düştü’ yakınmasını duyarsınız. Aslında siz akıllı bir diyet yaparsanız, kan şekeri kolay kolay düşmez. Ancak canınız birden tatlı istediğinde aklınıza gelen ilk bahane kan şekeriniz olur. Yapılması zor, şok diyetlerden deniyorsanız sağlığınızı tehlikeye attığınız için kan şekerinizin düşmesi olasıdır. Ancak, kendinize uygun, uzun vadede kilo vermenizi sağlayacak sağlıklı diyetler yapıyorsanız, kan şekeriniz sandığınız gibi her tatlı gördüğünüzde düşmez. Bu yüzden gün içinde sık sık meyve yemenize olanak sağlayan diyetleri yapmalısınız, böylece tatlı ihtiyacınızı doğal yollardan karşılamış olursunuz.

DİYET BENİ DEPRESYONA SOKUYOR

Mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olan çikolata gibi tatlıları ya da makarna, ekmek gibi karbonhidrattan birden bire hayatınızdan çıkarırsanız diyetinizin üçüncü gününde kendinizi umutsuzluk içinde bulmanız çok doğaldır. Bu yüzden yaşamınızda öncelik verdiğiniz, size mutluluk veren besinleri beslenme listenizden yavaş yavaş çıkarmalısınız. Size tavsiyemiz, makarna ihtiyacınızı kepekli makarnalar ile tatlı ihtiyacınızı ise çilek, muz gibi stresle baş etmenize yardıma olacak kalsiyum gücü yüksek meyvelerden almanız.

SİGARAYI BIRAKTIM, ASLA DİYET YAPAMAM

Sigaranın iştahı kapadığını düşünenler, sigarayı bırakırken en çok kilo almaktan korkarlar. Oysa, uzmanlar sigarayı bırakma döneminin yeme alışkanlıklarını değiştirmek için en uygun zaman olduğunu düşünüyorlar. Bunu başarabilmeniz için olumlu düşünmeniz, kendinizi meşgul etmeniz ve planlı olmanız yeterli olacak. Acıktığınızı hissettiğinizde ya da sigarayı hatırladığınızda hemen bir elma ya da başka bir meyve yemeniz o anki krizinizi atlamanızda size yardımcı olur.

ÇALIŞTIĞIM İÇİN DİYETİMİ YAPAMIYORUM

Çalışan kişiler sürekli ofiste oldukları için diyet programına sadık kalamadıklarından yakınırlarken, çalışmayanlar diyetleri sırasında kendilerini meşgul edecek bir şeylerin olmamasından dert yanarlar. Aslında hem çalışan hem de çalışmayan kişilerin kolayca uyabilecekleri diyet programları mevcuttur, önemli olan günlük temponuz ve programınıza göre bir diyet stili seçmenizdir.

KİLOLARIM, GENLERİMDEN GELİYOR

Ailece kiloluysanız, kilo vermek sizin için sadece fizyolojik yönden yük olmaz, aynı zamanda psikolojik olarak da bu dönemden fazlasıyla etkilenirsiniz. Ama bu durum, sizin hiç kilo veremeyeceğinizi göstermez. Ailenizde kalıtsal olarak gelişen bir şişmanlık söz konusu olsa da, siz sağlıklı bir diyet programıyla ve düzenli egzersizlerle kilolarınıza veda edebilirsiniz. Şanssızlığınız, kalıtsal mirasınızın yanı sıra bünyenizin, küçük yaşınızdan itibaren büyük porsiyonlara, kilo yapan kalorisi yüksek yiyeceklere alışık olmasıdır. Ancak doğru ve programlı bir diyet ile bütün bu sorunlardan kolayca kurtulabilirsiniz.