Domates Yemek Zayıflatır Mı ?

Domates yemek çok sağlıklı. Bunu biliyorduk. Şimdi de domatesin iştah kestiği bildirildi. Artık diyetlerimizde sık sık domatese yer vereceğiz. Çünkü domates yemek zayıflatıyor, iştah kesiyor, insanı zinde tutuyor ve domates yiyen insanlar yemeyenlere oranla daha kolay zayıflıyor.

Domatesli salatalıklı kahvaltı masaları, bol bol şekersiz çay içmek ve her gün düzenli sabah kahvaltısı yapmak zayıflamanın en önemli kuralı diyebiliriz.

Bilim adamlarına göre, domateste bulunan likopen, iştah hormonlarını azaltarak, insanlara tokluk hissi veriyor.

University of Reading’in araştırmacıları, domatesle zenginleştirilmiş ekmeği, 18-35 yaş arasındaki 17 kişi üzerinde test ettiler. Normal ve havuçlu ekmeğe nazaran, domatesli ekmeğin daha doyurucu bir hissi verdiği ortaya çıktı.

Projenin lideri ve besinsel metabolizma uzmanı Doktor Julie Lovegrove’a göre : “Bu sadece küçük bir araştırmaydı ve domatesin içindeki asıl katkı maddesinin ne olduğunu daha tam olarak söyleyemiyoruz. Ama sonuçlar istatistiki olarak önemli bulundu.”

The Telegraph’a göre, domatese kırmızı rengini veren madde likopen; kalp hastalıkları, diyabet, bunaklık ve bazı kanser çeşitlerine yakalanma riskini azaltan Akdeniz diyetlerindeki anahtar kelime.