Ev Hanımları Kilo Almamak İçin Neler Yapmalı

Kış ayları kadınların metabolizmalarının daha da yavaşladığı ve kilo alma hızının arttığı bir dönemdir. Bu nedenledir ki kadınlarımız kış aylarını pek sevmezler. Kış aylarının başladığı bu dönemde almaya başlayacağınız önlemler sayesinde mevsim boyunca ideal kilonuzu korumanız ve kilo almadan yaz mevsimine başlamanız mümkün.

Sabah Kahvaltıları: Çoğu kadın sabah kahvaltılarını ayaküstü geçiştirmekle yetinir. Oysaki metabolizmamız sabah kahvaltısı ile enerji yakmaya başlar ve ne kadar sağlıklı bir kahvaltı yaparsak gün içerisinde metabolizmamızın o kadar hızlı çalışmasına yardımcı oluruz.

Sabah kahvaltılarını asla atlamamalı ve güzel, doyurucu bir kahvaltı ile güne başlamalıyız.

Su için: Genellikle su içmek için susamayı bekleriz, gün içerisinde tükettiğimiz çay, kahve gibi içecekler susama hissimizi geciktirir bu nedenle içmemiz gereken su miktarını alamayız gün içerisinde.

Oysaki su içmek vücuttaki toksinleri ve yağların atılmasına fazlası ile yardımcı olur. Bunun için gün içerisinde susamayı beklemede su tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Bitki Çayı: Gün içerisinde tükettiğiniz kahve ve siyah çay yerine bitki çayı tüketmeye özen gösterin.

Kafein ve tein maddeleri vücutta yağ tutma özellikleri barındırdığından kilo almanıza neden olur. İçeceğiniz bitki çayları ise metabolizmanızı çalıştırarak kalori harcamanızı sağlar.

Yağ ve Şeker: Salatalarınızı yağsız yemeye özen gösterin, içeceklerinizde şeker kullanımını ortadan kaldırın. Bu iki madde vücudunuzun yağ tutmasını sağlar ve kilo alırsınız. Yağı ve şekeri hayatınızdan uzaklaştırarak kilo almanın önüne geçebilirsiniz.

Obezite Tedavisi

Halk arasında aşırı kilo olarak nitelendirilen obezite kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Obezitenin ortaya çıkma nedeni ise vücudun günlük olarak harcadığı enerjiden fazlasının yiyecekler aracılığı ile alınmasından kaynaklanmaktadır. Vücut alınan kalorileri harcayamadığı zaman depolamaya başlar ve bu depolama işlemi yağ oluşumuna neden olur.

Obezite sadece kilo sorunu yaratmaz. Obezite sonucunda kalp ve damar tıkanıklıkları, nefes alma sorunları, eklemlerde ağrılar ve kırılmalar, günlük hayatın kısıtlanması gibi birçok sorun ortaya çıkmaktadır.

Obezitenin tedavisinde öncelikle diyet ve spor uygulaması ile birlikte ilaç tedavisi uygun görülmektedir. Yapılan bu tedaviler sonucunda herhangi bir sonuç alınmaz ise ve obezite durumu devam ediyor ise yapılacak işlemler arasında mide kelepçe uygulaması gelmektedir.

Mideye uygulanan kelepçe kişiye tokluk hissi vererek az yemesini ve vücudun ihtiyacı olan kaloriyi depolanan yağlardan almasını sağlar. Böylelikle kilo kaybı yaşanmaya başlar.

Bu işlemin uygulandığı hastalarda sağlık sorunları ciddi boyutlara ulaşmış ise estetik cerrahi yolu ile vücutta biriken yağların alınması ile hastanın hayati tehlikesinin ortadan kaldırılması sağlanır.

Bu şekilde biraz olsun rahatlayan hasta hareket yeteneğini geri kazanır ve spor yaparak obezite tedavisine yardımcı olur.

Boy ve kilo oranınız birbirini tutmuyor ve fazla çıkıyor ise gecikmeden hekiminize başvurmalı ve destek istemelisiniz.